Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Almanya 4Ç20 GSYİH Büyümesi %0,3’e Yukarı Yönlü Revize Edildi

Almanya ekonomisi 2020’nin son çeyreğinde üç aylık bazda yüzde 0,3 büyüdü. Yıllık bazda ise yüzde 3,7 daraldı.
Almanya 4Ç20 GSYİH Büyümesi %0,3’e Yukarı Yönlü Revize Edildi

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), 2020’nin dördüncü çeyreğine ilişkin nihai GSYİH (gayri safi yurt içi hasıla) büyüme verisini açıkladı.

Buna göre Avrupa’nın en büyük ekonomisi Ekim-Aralık döneminde önceki çeyreğe göre yüzde 0,3 büyüdü. Önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 3,7’lik daralma gerçekleşti.

GSYİH, fiyat, mevsimsel ve takvim değişikliklerinde yapılan düzenlemelerin ardından 2020’nin üçüncü çeyreğine kıyasla 2020’nin dördüncü çeyreğinde %0,3 arttı.

Destatis’in açıklamasına göre 2020’nin ikinci çeyreğinde GSYİH’nin tarihi %9,7’lik düşüşünün ardından, Alman ekonomisi 2020’nin üçüncü çeyreğinde %8,5 büyümeyle toparlandı. Ancak dördüncü çeyrekte, ikinci koronavirüs dalgası ve yıl sonunda getirilen bir başka kilitlenme nedeniyle iyileşme süreci yavaşladı.

GSYİH gelişimi, 29 Ocak 2021’de bildirilenden biraz daha olumluyken hem dördüncü çeyrek (%0,3) hem de 2020’nin tamamı (%4,9) için veriler hafifçe yükseltildi.
Almanya 4Ç20 GSYİH Büyüme
Kaynak: Destatis

Destatis, uluslararası ve Avrupa karşılaştırması başlığı altında Avrupa’da trendlerin farklılaştığını söyledi. 2020’nin dördüncü çeyreğinde, fiyat, mevsimsel ve takvim etkisinden arındırılmış GSYİH’nin üçüncü çeyreğe kıyasla Fransa’da (%-1,3) ve İtalya’da (%-2,0) düştüğünü bildirdi. Almanya’dakine benzer hafif bir artış ise İspanya (%0,4) gibi diğer üye devletlerde görüldü.

Geçici hesaplamalara göre, Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat), bir bütün olarak Avrupa Birliği (AB) için GSYİH’de %0,4 düşüş bildirdi.

ABD ise 4Ç20’de %1’lik artış kaydetti. Yıllık karşılaştırma, çoğu AB üye devletinin gayri safi yurtiçi hasılasının 2020’nin dördüncü çeyreğinde hala kriz öncesi seviyenin çok altında olduğunu gösterdi. İspanya, henüz verileri bulunan tüm üye devletler arasında yıllık bazda en büyük düşüşü (%-9,1) kaydetti.

Fransa (%-5,0) ve İtalya (%-6,6) ekonomileri de 2019’un dördüncü çeyreğine kıyasla önemli ölçüde küçüldü. Eurostat, AB’nin tamamı için %-4,8’lik bir ön sonuç yayınladı. 2019’un dördüncü çeyreğine kıyasla ABD’nin gayri safi yurtiçi hasıladaki düşüşü (%-2,5) Almanya’dakine (% -2,7) benzerdi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum