Yatırım yapmaya başla!

Ağustos’ta Yılın En Düşük Cari Açığı Kaydedildi!

Ağustos, 2017 dönemi cari işlemler açığı rakamları açıklandı. Cari açık Ağustos'ta 1,24 milyar dolar ile beklenenden düşük çıktı.
Ağustos’ta Yılın En Düşük Cari Açığı Kaydedildi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2017 yılının Ağustos ayına ilişkin cari işlem ödemeler dengesi rakamlarını açıkladı. Buna göre cari işlemler açığı, 2016 yılının aynı dönemine göre 171 milyon dolar azalarak, 1 milyar 237 milyon dolara indi. Bu rakamlarla birlikte yılın en düşük cari işlemler açığı kaydedilmiş oldu.

12 aylık cari işlemler açığı 36 milyar 972 milyon dolar oldu. Bu rakam Temmuz’da 37 milyar 112 milyon dolar olarak açıklanmıştı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler, cari açığın 1,40 milyar dolar düzeyinde artmasını bekliyordu. Ancak gelen rakamlar, piyasaların beklentisinin zıt yönünde oldu. Temmuz ayında 5.12 milyar dolar olan cari açık, 5.15 milyar dolara revize edildi. Ocak-Ağustos dönemindeki cari açık 27.23 milyar dolar olarak kaydedildi.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden sağlanan net gelirler, 2016’nın aynı dönemine göre 658 milyon dolar atış gösterdi.

Söz konusu veriler bu artışla birlikte 2 milyar 997 milyon dolara yükseldi. Cari işlemler açığının beklentinin altında gelmesinde; ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın Ağustos ayına göre, 689 milyon dolar artarak 4 milyar 279 milyon dolara ulaşmasına rağmen, hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirlerin 637 milyon dolar yükselmesi etken oldu.

Birincil gelir dengesi kalemi atında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre 112 milyon dolar azaldı.

Söz konusu veriler bu düşüşle birlikte 591 milyon dolara geriledi. İkincil gelir dengesi kaleminden kaynaklı girişler ise 136 milyon dolar artarak 206 milyon dolara çıktı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum