Yatırım yapmaya başla!

Ağustos 2015’te Cari Açık Azaldı

Ağustos 2015’te Cari Açık Azaldı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamaya göre, cari işlemler açığı geçen yılın aynı dönemine kıyasla 2 milyar 58 milyon dolar azaldı ve Ağustos ayında 163 milyon dolar olarak belirlendi. Ekonomistlerin tahminleri 180 milyon dolar civarındaydı. Ocak ayından Ağustos’a kadar olan zaman dilimde toplam cari açık 25,7 milyar dolar olarak açıklandı. Temmuz ayında bir önceki yıla göre 768 milyon dolar arttı ve 3 milyar 154 milyon dolar oldu. 12 aylık dönemdeki cari açık ise 45 milyar 27 milyon dolar oldu.

Ödemeler dengesindeki dış ticaret açığı geçen yılın Ağustos ayına göre 2.602 milyon ABD doları azaldı ve 3.634 milyon dolar oldu. Yine geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında, parasal olmayan altın kalemi altında 260 milyon dolar net ithalat gerçekleşirken; hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler 3.364 milyon dolara düştü.

Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar 72 milyon ABD doları düşerek, 497 milyon dolara geldi. Geçen yılın Ağustos ayında 1.097 milyon doları olan doğrudan yatırımlar net çıkışı, bu sene 1.675 milyon dolar olarak belirlendi.

Diğer yatırımlar kaleminden kaynaklanan net çıkışlar 1.891 milyon dolar olarak açıklandı. Diğer yatırımlar kapsamı altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 2.344 milyon dolar net artış, yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları 321 milyon ABD doları net azalış gerçekleştirdi.

Şimdi de TÜİK verilerine biraz göz atalım. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım ÜFE), Eylül ayında 12 aylık ortalamaya bakıldığında %10.76 artış gösterdi. En fazla aylık artış tek yıllık bitkisel grupta görülürken; tahıllar, baklagiller, yağlı tohumlarda %1.92, yağlı meyvelerde %1.74, canlı sığırlar ve bunlardan elde edilmiş işlenmemiş süt ürünlerinde %1.38 oranında yükselme oldu.

İhracat birim endeksine bakıldığında ise bir önceki yılın Ağustos’una göre %10.9 azaldığı görülüyor. Endeksi kapsayan kategorilerden gıda, içecek ve tütünde %1, ham maddelerde (yakıt hariç) %10.8, yakıtlarda %44.2 ve imalat sanayinde %10 azalma oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum