Yatırım yapmaya başla!

Su Ürünleri Sektörünün Dev İsimlerinden Agromey Konkordato İstedi

Balık yetiştiriciliği ve yem üretimi yapan, su ürünleri sektörünün en önemli ihracatçıları arasında yer alan Agromey Grubu da konkordato başvurusu yaptı.
Su Ürünleri Sektörünün Dev İsimlerinden Agromey Konkordato İstedi

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre su ürünleri sektörünün ilk 5 ihracatçısından biri olan Agromey Grubu da konkordato başvurusunda bulundu. Balık yetiştiriciliği ve yem üretimi yapan firma, 2017 yılında 70 milyon dolara yakın ihracat yaparak Türkiye’nin en çok ihracat yapan 227. şirketi olmuştu. Mahkeme Agromey Grubu’nun konkordato başvurusu sonrası geçici mühlet vererek, komiser ataması yaptı.

Balık yetiştiriciliği yapan Agromey Grubu üç şirketi için İzmir 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne konkordato başvurusunda bulundu.

Yıllık 18 bin ton çipura ve levrek üretim kapasitesine sahip olan ve Türkiye’deki en büyük ihracatçılardan biri olan Agromey Grubu; Agromey Dış Ticaret AŞ, Agromey Gıda ve Yem San. Tic. AŞ ile Akel Tekstil AŞ için konkordato talebinde bulundu. Aydın ve İzmir’de bulunan tesislerinde taze soğutulmuş veya dondurulmuş balık işleyen firma aynı zamanda Torbalı’daki tesisinde balık yemi üretimi yapıyor.

Yem fabrikasında üretilen ürünlerin kendi tesislerinde kullanılmasının dışında, diğer üreticilerin tedariki için de sunuluyor. İzmir 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne yapılan konkordato başvurusunun mali sıkıntılar nedeniyle gerçekleştiği, kararın çıkması halinde faaliyetlerin etkin bir şekilde devam edeceği bildirildi.

İSO 500 değerleri ve Türkiye İhracatçılar Meclisi sıralamasına göre ilk 1000 ihracatçı içerisinde yer alıyor.

Kendi sektöründe en büyük 5 ihracatçıdan biri olan Agromey Grubu, TİM rakamlarına göre 2017 yılında 70 milyon dolara yakın ihracat yaptı. Son aylarda hızla artan konkordato ilanları, akıllara şirketlerin gerçekten zorda olduğu için mi yoksa fırsatı değerlendirdiği için mi yapıyor sorularını getirdi.

Geçtiğimiz haftalarda amacının dışında kullanılan konkordato sisteminde değişiklik yapılacağının haberi verilmişti. Söz konusu yasal düzenlemenin bu hafta TBMM’de genel kurulca görüşülmesi bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum