Yatırım yapmaya başla!

Afrika’daki Çekirge İstilası Sanılanın Aksine Türkiye’nin İhracatını Etkilemeyecek

Doğu Afrika’da devam eden ve Mart ayında daha da artması beklenen çekirge istilası tarım alanlarına ciddi zararlar verdi. DEİK Türkiye-Etiyopya İş Konseyi Başkanı Cüneyt Çöke, bu durumun Türkiye’nin ihracatına herhangi bir katkısı olmayacağını söyledi.
Afrika’daki Çekirge İstilası Sanılanın Aksine Türkiye’nin İhracatını Etkilemeyecek

Kenya, Somali, Mısır, Suudi Arabistan, Yemen ve Sudan olmak üzere geniş bir coğrafyayı etkisi altına alan çekirge istilası yaklaşık 3 aydır devam ediyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FOA) Alt Bölge Koordinatörü David Phiri, geçen ay yaptığı açıklamada Mart ayında yağışların başlamasıyla, istilanın daha da yayılabileceğini söylemişti.

Gıda güvenliğini korumak için harekete geçilmesi gerektiğini ifade eden Phiri, uluslararası yardım çağrısı yapmıştı. Çekirge sürülerinin günde ortalama 150 kilometre yol alması, çok kısa bir zaman içinde bile ciddi oranda tarım ürününe zarar vermeleri anlamına geliyor. Hızla yayılan çekirge istilası bölgede gıda krizi riskini artırırken, uzmanlar yeni istilaların beklendiği konusunda uyarıda bulundu.

Doğu Afrika’da son 25 yılın en yıkıcı çekirge istilası, bölgeyi gıda krizi ile karşı karşıya bıraktı.

Afrika Çekirge İstilasıHem havadan hem de karadan sürekli ilaçlama yapılmasına rağmen istilanın önüne geçilebilmiş değil. Sadece bir saat içinde bile binlerce insanın gıdasını karşılayacak tarım alanına zarar veren çöl çekirgeleri, iklime bağlı olarak normalden 500 kat daha fazla üreyebilme özelliğine sahip.

BM bünyesindeki Tarım ve Gıda Organizasyonu da çekirgelerin Etiyopya, Kenya ve Somali’de üremeye başladığını ve yeni istilaların yolda olduğunu bildirdi. Çöl çekirgeleri diğer türlerinden farklı olarak çok daha fazla yol kat edebilme ve girdikleri ortama adapte olma özelliği taşıyor.

Çöl çekirgelerinin kendi ağırlıkları kadar yiyecek tüketebildikleri biliniyor. Yetkililer bu doğrultuda 1 kilometrekare büyüklüğündeki bir sürünün 40 milyon çekirgeye denk geldiğini, bunların da 35 bin insanın günlük yiyecek ihtiyacını tükettiğini açıkladı.

DEİK Türkiye-Etiyopya İş Konseyi Başkanı Cüneyt Çöke, Afrika’daki tarımsal krizin Türkiye ticaretine bir etkisi olmayacağını söyledi.

DEİK Çekirge İstilası AçıklamaBölgede yaşanan kriz gıda alanında sıkıntıların yaşanmasına sebep olurken, bu durumun Türkiye için yaratacağı avantajlar değerlendirilmeye başlanmıştı. Fakat Cüneyt Çöke, söz konusu krizin Türkiye’nin tarımsal ihracatına veya ithalatına bir etkisi olmayacağını açıkladı. Zarar gören ürünlerin başında yeşil yapraklı ürünler, mısır ve teffin geldiğini söyleyen Çöke, özellikle teffin Erite, Etiyopya ve Somali’de ekmeğin ana maddesi olarak kullanıldığı bilgisini verdi.

Öte yandan Türkiye’nin tarihi boyunca bu bölgeye hiçbir şekilde yeşil yapraklı ürün ihraç etmediğini söyledi. Bizim Doğu Afrika’ya daha çok makine aksamları, demir ve çelik gibi katma değeri yüksek ürünleri ihraç ettiğimizi, dolayısıyla tarımsal ihracata herhangi bir katkısı olmayacağını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum