Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Piyasaları Coca-Cola ve United Technologies ile Yükselişe Geçti

ABD piyasaları, şirketlerden geçen ikinci çeyrek verilerindeki iyimserlik ile yükselişe geçti.
ABD Piyasaları Coca-Cola ve United Technologies ile Yükselişe Geçti
Yorum

ABD’de yılın ikinci çeyreğine ilişkin beklentileri aşan kazanç raporlarının etkisileri gözleniyor. İçecek devi Coca-Cola’nın beklentilerin üstünde gelen kazançları, gelir tahminlerini yükseltirken, domino etkisi yarattı ve hisselerinin yükselişini sağladı. Bu yükseliş ise United Technologies ile birleşerek ABD borsalarını destekledi.

Dow Jones Sanayi Ortalaması 84 puan (yüzde 0,3) oranında yükselirken, S&P 500 ve Nasdaq Kompoziti yüzde 0,3 oranında artış kaydetti.

ABD Endeksleri YükseldiSpartan Capital Securities’in piyasa ekonomisti olan Peter Cardillo, “Piyasadaki hikaye, kazançlar ve daha kolay para politikası beklentileridir. Bu özkaynaklara girmesine neden oluyor,” ifadelerini kullandı. Cardillo, S&P 500 endeksinin 3 bin puan sınırından dikkat çekici bir şekilde yükselmesine de işaret etti ve bu seviyenin etrafında 3100 puanın üstü için bir hazırlık olabileceğini söyledi.

Coca-Cola hisseleri, şirketlerin analist beklentilerini aşan kazançlar ve gelirler yayınlamasının ardından yüzde 4’ten fazla yükseldi. Açılış öncesi işlemlerde ise yüzde 2,9 oranında yükselmişti. Şirket, Coke adaş markasının bir önceki çeyreğinde hacim ve işlemlerinde yüzde 4 artışa işaret etti. Zero Sugar hattından gelen hacim ise yine çift haneli büyüdü.

United Technologies ise üç ayda bir beklenenden daha iyi sonuçlar açıkladı ve hisse senetleri yüzde 1,7 oranında değer kazandı.

United Technologies Beklenenden İyi KazançŞirketin CEO’su Gregory Hayes, Collins Aerospace bölümünden güçlü çeyreklik veriler gelerek itici güç oluşturduğunu söyledi. Şirket ayrıca kazançlar ve organik satış büyümesi konusundaki tam yıl görünümünü de artırdı.

Bir diğer güçlü kazanç açıklayan şirket Biogen oldu. Biogen, beklenenden iyi kazançlar açıklayarak hisselerinin yüzde 5 yükselmesini sağladı. Visa, Chipotle ve Snap ise açılışın ardından çeyreklik verilerini açıklayacak şirketler oldu.

S&P 500 şirketlerinin yüzde 18’inden fazlası, ikinci çeyrek sonucunu açıklarken, FactSet’e göre yüzde 78’inden fazlası beklenenden iyi sonuç rapor etti.

Şirketlerin Yüzde 78'i İyi Sonuç AçıkladıBeklenenden iyi sonuç açıklayan şirketlerin kazançlarının yüzde 3,6 oranında arttığı da görüldü. Küresel hisse senetlerine bakıldığında ise Avrupa Merkez Bankası ve Federal Rezerv’in kısa süre sonra yapması beklenen faiz indirimlerinin fiyatlanmaya devam ettiği gözleniyor. AMB’nin 10 baz puanlık bir indirim yapması beklenirken, FED’den 25 baz puan indirim tahminleri güçleniyor.

İngiltere Başbakanlık yarışını ise Boris Johnson kazandı. Avrupa’da Stoxx 600 endeksi yüzde 1,1 yükselirken, Alman Dax yüzde 1,7 arttı. Fransız CAC 40 ise yüzde 1,1 oranında yükseliş gerçekleştirdi. İspanya ve İtalya piyasalarında da yükselişler dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu