Yatırım yapmaya başla!

ABD Nisan Ayı İstihdam Verileri FED’i Nasıl Etkiler?

ABD Nisan Ayı İstihdam Verileri FED’i Nasıl Etkiler?

Bilindiği üzere geçtiğimiz gün ABD’de Nisan ayına ilişkin tarım dışı istihdam verileri açıklandı. Piyasaların merakla beklediği ve haftanın en önemli gündem maddesi olarak kabul edilen istihdam verileri, ekonomistlerin beklentilerinin altında açıklandı. Ekonomistler yaptıkları öngörülerde Nisan ayında 200,000 düzeyinde artış beklediklerini ifade etmişlerdi. Ancak ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, Nisan ayında tarım dışı istihdam 160,000 düzeyinde artış gösterdi.

İstihdam verilerinin açıklanmasının ardından gözler önümüzdeki ay içerisinde gerçekleşecek olan ABD Merkez Bankası’nın (FED) Haziran ayı toplantısına çevrildi. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz işlem haftasında gerçekleşen FED toplantısında faizler yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tutulmuştu. FED’in Nisan ayı toplantısının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Piyasalar beklentilerin altında kalan istihdam verisinin ardından FED’in faiz artırımı konusunda hangi yönde adım atacağına odaklanmış durumdalar.

İstihdam verilerinin ardından FED’in faiz artırımı konusunda nasıl bir yol izleyeceği hakkında A1 Capital Menkul Değerler Analisti Engin Deniz Avcı ve İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Hisse Senetleri ve Türev Müdürü Şant Manukyan görüşlerini açıkladılar. Manukyan ve Avcı’nın açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“FED köşeye sıkıştı”

Avcı gerçekleştirdiği açıklamada, istihdam verilerinin beklentilerin altında kaldığını belirterek, dolar için son haftalarda kabusa dönen verilerin FED’in elini giderek güçsüzleştirdiğini söyledi. Dolarda değer kayıplarının sürmeye devam edeceğini belirten Avcı, verilerin Türk Lirası için müjde niteliğinde olduğunu dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Avcı, Haziran ayı için kritik olan enflasyon rakamlarının bundan sonraki süreçte daha da önem kazandığını vurguladı. FED’in iyice köşeye sıkıştığını belirten Avcı, satış baskısı beklenen dolar için haftalık saatlik kazançların yatırımcıların yüzünü güldürebileceğini ifade etti.

“Faiz artırımını kuvvetlendirecek bir veri değil”

Manukyan ise değerlendirmesinde, istihdam verisinin beklentilerin altında kalmasından dolayı, FED’in faiz artırımını kuvvetlendirecek bir veri olmadığını söyledi. Bundan sonraki aylarda yine 150 civarında rakamların görülebileceğini belirten Manukyan, ücretlerin seyrinin iyice öne çıkacağını dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Manukyan, açıklanan istihdam verisinin önceki aylara göre kısmen daha iyi olduğunu ancak NFP’a bakıldığı için biraz süre gerekeceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum