Yatırım yapmaya başla!

ABD İşsizlik Başvuruları Virüs Etkisiyle 9 Haftada 39 Milyonu Gördü

ABD açıkladığı verilerle endişeleri yükseltmeye devam ediyor. Ülkede işsizlik maaş başvuruları geride bıraktığımız haftada 2,44 milyon seviyesinde ölçüldü.
ABD İşsizlik Başvuruları Virüs Etkisiyle 9 Haftada 39 Milyonu Gördü

Dünya genelinde koronavirüs toplam vakaları 5 milyon 122 bini geçti. 330 binin üzerinde can kaybına neden olan salgın, bilindiği gibi en yıkıcı etkilerini ABD’de gösterdi.

Son verilere göre, ABD’de virüsten enfekte olan hasta sayısı 1 milyon 595 bini aşarken, 95 binin üzerinde korkunç düzeyde can kaybı kaydedildi. Tüm dünya salgını sona erdirecek bir aşıya ihtiyaç duyarken, ABD tarafından AstraZeneca adlı şirkete 1 milyar doları aşkın fon sağlandı.

Ekonomistler ve yetkililerden ABD ekonomisine ilişkin kasvetli yorumlar gelirken, haftalık periyotlarla açıklanan işsizlik maaş başvuruları 2 milyonun üzerinde kalmaya devam etti.

Ülkenin Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, 16 Mayıs ile biten haftada 2,44 milyon kişi işsizlik maaşına başvurdu. Beklentiler 2,4 milyon idi. Bununla birlikte bir önceki haftanın verisi de 294 bin aşağı çekilerek 2,69 milyona düşürüldü.

ABD İşsizlik Maaş Başvuru Yükseliş
Kaynak: Investing

9 Mayıs ile biten haftaya işaret eden bundan bir önceki veriler 2,981 milyon artış olarak kaydedilmişti. Pandemi ABD’yi korkutucu bir işsizliğin ortasında bırakırken, işsizlik maaş başvurularının özellikle son dönemlerde 2 milyon altına düşememesi dikkat çekti.

Bugün açıklanan verilerle birlikte ülkede işsizlik maaşı başvurularının son 9 hafta içinde 39 milyon gibi ciddi bir seviyeye yükseldiği görüldü.

ABD hala hastalıkla ciddi bir savaş verirken başvurularda kademeli düşüş olması şaşırttı. Bu düşüş özellikle 28 Mart’ta görülen rekor yükselişin ardından her hafta biraz daha fazla hissedildi.

Ülkede istihdam derin yaralar alırken, sağlık krizinin ortasında ekonomik açılma faaliyetleri için uğraşılıyor. Fakat normalleşmenin yüksek oranda salgında ikinci dalga endişelerini taşıyor olması hala kafaları karıştıran bir husus olmaya devam ediyor.

Salgın yayılmadan önce oldukça düşük seviyelerde olan, hatta son 50 yılın en düşüğünü gören işsizliğin artması, ABD işgücü piyasasının kolayca düzelemeyeceğini söylüyor. Ekonominin önemli göstergelerinden olan istihdamın bu şekilde devam etmesinin FED’i ve hükümeti önlemleri artırmaya itecek gibi görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum