Yatırım yapmaya başla!

AB Liderleri Brexit Müzakereleriyle İlgili Görüş Bildirdi!

Avrupa Birliği ülkelerinin gayriresmi zirvesinde konuşan liderler, Brexit müzakereleri hakkında görüş bildirdi. İşte önemli başlıklar;
AB Liderleri Brexit Müzakereleriyle İlgili Görüş Bildirdi!

Avusturya’nın Salzburg kentinde düzenlenen gayriresmi AB Zirvesi’nde konuşan Avrupalı liderler, son aylarda çok az ilerleme kaydeden Brexit müzakereleri hakkında görüş bildirdi. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması için geriye giderek daha az zaman kalmışken yapılan yorumlar, durumun pek de iyi olmadığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Temel konuların Brexit ve göçmen meselelerinin olduğu Avusturya’daki gayriresmi AB Zirvesi’nin arifesinde konuşan Theresa May, dünkü açıklamasında meslektaşlarına seslenerek uzlaşma çağrısında bulunmuştu. İrlanda ile Kuzey İrlanda arasındaki sınır Brexit anlaşmasının en büyük engeli olmaya devam ederken, Salzburg Zirvesi’ne katılan AB liderlerinin mevcut Brexit görüşmelerinin durumuyla ilgili yorumları gündemde geniş yer buldu.

İrlanda Başbakanı Leo Varadkar, zamanın azaldığını vurgulayarak İrlanda’nın anlaşmasız bir Brexit’ten kaçınmak istediğini fakat buna hazırlıklı olduklarını belirtti.

AB Liderlerinin Brexit Müzakereleriyle İlgili Görüşleri!“Bilişim teknolojisi sistemleri için ekstra personel ve görevliler alıyoruz, olası sonuçlara hazırız fakat önümüzdeki birkaç hafta boyunca anlaşma yapmaktan emin olmak için çabalarımızı ikiye katlamamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise; “Tek pazarın bütünlüğü ve kesin bir İrlanda sınırıyla ilgili temel ilkelerimiz var, AB hakkında zor kararlar alınması gerektiğinde her zaman farklı görüşler olmuştur fakat kısa ve uzun dönemde AB’nin çıkarlarını korumamız gerektiğine inanıyorum” ifadeleriyle dikkat çekti.

Geçtiğimiz günlerde AB’nin Brexit anlaşması için gece gündüz çalışmaya hazır olduğunu söyleyen Başkan Juncker da henüz bir anlaşma olmadığını söyledi.

AB Komisyonu Başkanı Juncker Brexit yorumu Juncker ayrıca bu yılın sonuna kadar AB dış sınırlarının korunması konusunda bir anlaşma olacağını düşündüğünü belirtti. Hollanda Başbakanı Mark Rutte de; “Hem Birleşik Krallık hem de Avrupa Birliği için iyi bir anlaşma elde etmenin mümkün olduğunu düşünüyorum. Bu Hollanda’nın çıkarına olacak, fakat ticaret ilişkilerimizden dolayı aynı zamanda diğer birçok ülkenin de çıkarına olacaktır” ifadelerini kullandı.

İlaveten Mark Rutte, Birleşik Krallık ayrıldığında hala 400 milyondan fazla insanın olduğu bir iç pazara sahip olacaklarını söyleyerek “bu dünyadaki en başarılı ticaret bloğu” tanımını yaptı.

Mark Rutte Brexit Yorumu Slovenya Başbakanı Marjan Sarec de; “benim düşünceme göre Brexit hiç olmamalı ama eğer varsa hepimizi tatmin edecek bir anlaşmaya varmalıyız” sözleriyle gündeme geldi. Çek Başbakanı Andrej Babis de çoğu meslektaşı gibi bir uzlaşma yolu bulmak zorunda olduklarını ve Avrupa için İngiltere’nin gidişinin kötü olduğunu dile getirdi. Angela Merkel gazetecilere konuşmayı tercih etmezken, Lüksemburg Başbakanı ise “dün Theresa May’i dinledik, bugün Michael Barnier’i dinliyoruz” yorumunda bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum