Yatırım yapmaya başla!

5,85 Seviyelerini Test Eden Dolar/TL’de Ticaret Savaşı Etkileriyle Yükseliş Hakim!

Bugün oldukça dalgalı bir seyir görülen dolar/TL yükselişle 5,85 seviyelerini gördü. Ardından yeniden hafif düşüşe geçti.
5,85 Seviyelerini Test Eden Dolar/TL’de Ticaret Savaşı Etkileriyle Yükseliş Hakim!

Dün, gece saatlerinde Asya piyasalarında 6,39 seviyelerine kadar ciddi yükseldiği öğrenilen dolar/TL bu seviyesini koruyamadı ve 5.80 seviyelerine indi. Ayrıca kur, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşından bir hayli etkilendi. İki ülke arasındaki gerilimin artması gelişen ülke para birimlerine değer kaybettirirken dolar kurunda yükseliş hakim oldu.

Dünkü işlemlerinde dalgalı bir seyir izleyen kurda genellikle 5,78-5,83 seviyelerinde iniş çıkışlar görüldü. Bugüne yatay bir seyirle başlayan dolar/TL, Asya piyasalarında en düşük seviye olarak 5,8267’yi gördü.

Yurt içi piyasaların açılışına yakın kurda hafif bir geri çekilme gözlemlenirken, dolar/TL TSİ 11:26’da 5,8428’den alıcı buluyor.

Kurda Hafif Bir Geri Çekilme GözlemlendiKur, sabah 08:00 sıralarında 5,82 seviyelerine kadar gerilemişti. Bugün yükseliş eğilimi görülen kurun yanında, Türk lirası dün dolara karşı %1’in üzerindeki değer düşüşüyle gelişen ülke para birimleri arasında en fazla değer kaybı yaşayan para birimi olarak kayıtlara geçti.

Diğer taraftan ABD ve Çin’in gümrük tarifelerini karşılıklı olarak artırması, dün küresel piyasaları derinden etkilemiş ve satış baskını beraberinde getirmişti.

Gün içinde bu saate kadar olan işlemlerinde en düşük 5.8133 seviyesini gören dolar/TL, ardından kaydettiği sert çıkışla 5.8586 seviyelerine kadar tırmandı.

Dolar/TL Sert çıkış KaydettiQNB Finansbank Yatırım’ın Yatırım Danışmalığı Müdürü Serdar Pazı, dolar kurunda daha az volatil bir seyir öngördü. Kura ilişkin bir diğer yorum da Bank Of Tokyo-Mitsubishi Kur Stratejisti Lee Hardman’dan geldi. Hardman, kurda 2019 sonuna kadar 6 seviyesinin üzerinin görüleceğini tahmin ediyor.

Hardman bununla birlikte ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarının yatırımcılar açısından risk niteliği taşıdığını ve bu etkilerle gelişmekte olan piyasaların para birimlerinin baskılandığını belirtti. Bununla birlikte yine gelişen piyasaların merkez bankalarının faiz indirimi için uygun konumda olduklarını düşünüyor.

Küresel piyasalarda ticaret savaşı etkileri sürerken, dolar/TL’nin 5,84 seviyelerinde bulunduğunu söylemek mümkün. Bazı ekonomistler Trump’ın ticaret savaşındaki iyimserliği artıran açıklamalarının etkisiyle küresel risk iştahının toparlanmaya geçtiğini öne sürüyor.

Diğer taraftan bugün yurt içi piyasalar önemli bir veri akışı beklemiyor. Gün içinde ABD’de Tüketici Güven Endeksi ve konut fiyat endeksi verilerinin açıklanması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum