Yatırım yapmaya başla!

2019’un Ayakkabı İhracat Hedefi 1,2 Milyar Dolar Olarak Belirlendi

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Yönetim Kurulu Başkanı Abdulsabur Endican, yılın ilk 4 ayındaki ayakkabı ihracatını değerlendirerek, 2019’daki ihracat hedefinin 1,2 milyar dolar tutarında olduğunu açıkladı. İşte detaylar;
2019’un Ayakkabı İhracat Hedefi 1,2 Milyar Dolar Olarak Belirlendi

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Yönetim Kurulu Başkanı Abdulsabur Endican, 2019’un ilk 4 aylık döneminde 383 milyon dolarlık ayakkabı ihracatı gerçekleştirdiklerini açıklarken, bu rakamı 2019 yılı için 1,2 milyar dolara yükseltmeyi hedeflediklerini ifade etti. Gelecek dönemlerde daha yüksek artışla bu rakamı yakalamanın zor olmadığına değindi.

Derneğin yaptığı açıklamaya göre, Aymakoop Ayakkabıcılar Sitesi’nde bulunan Ticaret Merkezi’nin önünde 2500 kişinin katılımıyla TASD 3. Geleneksel Sokak İftarı düzenlendi. Burada sektörde faaliyette bulunan üreticiler, çalışanlar, yöneticiler, işverenler, iş adamları, dernek yönetim kurulu üyeleri ve mahalle sakinleri bir araya geldi.

İftarda konuşma yapan Endican, 2018’de Türkiye ihracatının %7,1 ve deri ile deri ürünleri ihracatının ise %9,5 arttığını açıkladı.

Deri ve Deri Ürünleri İhracatı ArttıBunun yanında ayakkabı sektörü ihracatının ise ülke ortalamasının iki katından fazla olarak %15,6 oranında artış gösterdiğini ekledi. Endican, önemli bir ayrıntı olarak ihracatta geçtiğimiz yıl 888,1 milyon dolar ile tüm zamanların rekoruna ulaştıklarını hatırlattı.

Açıklamalarını sürdüren Endican ardından “Ayakkabı ihracatı yılın ilk 4 ayında 2018’in aynı dönemine göre yüzde 4,3 artışla 383 milyon dolara yükseldi. 2019 için ayakkabıda ihracat hedefimiz 1,2 milyar dolar. Önümüzdeki dönemde daha yüksek artışla bu rakama ulaşmamız zor olmayacaktır.” ifadelerini kaydetti.

Endican, ayakkabı sektörünün her yıl yükselen tutarlarda dış ticaret fazlası verdiğini açıkladı.

Ayakkabı Sektörü Her Yıl Yükselen Tutarlarda Dış Ticaret Fazlası VeriyorBunun yanında açıklamalara göre, sektörün deri ve deri mamulleri ihracatı içerisindeki payı da her geçen gün artıyor. Endican açıklamalarına, ayakkabı sektörünün 2018 yılında deri ve deri mamulleri ihracatı içerisindeki payının %53,3 olduğunu hatırlatarak devam etti. Bahsedilen payın yılın ilk 4 ayında %65,8’e çıktığını, yükselişin ayakkabı sektörünün gücünü bir kez daha kanıtladığını bildirdi.

Endican açıklamalarını sonlandırırken “500 milyon çift üretim kapasitesine sahip olan ve 250 milyon çift ayakkabıyı ihraç etmeyi başaran sektörümüz, 100 binlerce kişiye istihdam sağlayan emek yoğun bir sektör olarak ülke ekonomisine ve istihdama katkı sağlamaya devam edecek.” ifadelerini kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum