Yatırım yapmaya başla!

2016 Mayıs G7 Zirvesi Sonuç Bildirisi Yayınlandı

2016 Mayıs G7 Zirvesi Sonuç Bildirisi Yayınlandı

İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve ABD gibi ülkeleri bünyesinde barındıran sanayileşmiş 7 ülke, bu ay Japonya’nın ev sahipliğinde Ise-Şima’da bir araya geldiler. İki gün süren zirvede birbirinden önemli konular masaya yatırıldı. Global öneme sahip olan zirvenin ana gündem maddesi, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışı için oylanan Brexit oldu. Zirvede ayrıca sığınmacı krizine de geniş yer ayrıldı. G7 Zirvesi’nin sonuç bildirisinde yer alan önemli noktalar ise şöyle;

“İngiltere’nin AB’den çıkışı ciddi riskler doğurabilir…”

Hatırlanacağı üzere bu yılın ilk aylarında Londra belediye başkanının ortaya attığı Avrupa Birliği’nden çıkış fikri, ülke çapında büyük yankı uyandırmıştı. İlerleyen günlerde giderek AB’den çıkış adına destekçilerin giderek artması, İngiltere hükümeti ve Başbakan David Cameron’ı da harekete geçirdi. Cameron gerçekleştirdiği açıklamada, Haziran ayında Brexit oylamasına gitme kararı aldıklarını kamuoyuna açıklamıştı. O dönemlerde İngiltere ekonomisi de zor günler geçirmiş ve sterlin sert düşüşler yaşamıştı. Sterlinde yaşanan kayıpların detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

G7 Zirvesi’nin en önemli gündem maddesi, İngiltere’de gerçekleşecek olan Brexit oylaması oldu. Yayınlanan bildiride, İngiltere’nin oldukça zor bir süreçten geçmeye çalıştığı vurgusu yapıldı. Ayrıca yıllardır süren ortaklığın bozulmasının ciddi riskler doğurabileceği belirtildi ve ülke ekonomisinde derin kayıpların yaşanmasına neden olabileceği dile getirildi.

“Küresel yardım arttırılacak!”

Zirvenin en önemli diğer gündem maddesi ise küresel çapta büyük bir öneme sahip olan mülteci krizi oldu. Bilindiği üzere Arap Baharı döneminde başlayan ve Orta Doğu coğrafyasını adeta kasıp kavuran iç savaşlar sonrası, birçok insan savaştan kaçarak dünyanın çeşitli ülkelerine sığınmaya çalışıyor. Önü alınamayan mülteci göçler sonrası, dünyanın önde gelen ülkeleri radikal kararlar almak zorunda kalıyorlar. G7 Zirvesi’nde ise mülteci krizi geniş yer aldı. Yayınlanan bildiride, büyük ölçekli mülteci ve göçmen hareketlerinin küresel bir zorluk olduğu ve küresel bir müdahaleyi gerektirdiği belirtilerek; mülteciler ve onları misafir eden toplumlar için uzun vadeli ihtiyaçları karşılamak adına küresel yardımların arttırılacağı dile getirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum