Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mark Zuckerberg 357 Milyon Dolar Değerinde Facebook Hissesini Sattı!

Mark Zuckerberg, eşiyle birlikte kurduğu vakfa fon sağlamak için 357 milyon dolar değerinde Facebook hissesini sattı. İşte ayrıntılar;
Mark Zuckerberg 357 Milyon Dolar Değerinde Facebook Hissesini Sattı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Hayırseverliğiyle tanınan Mark Zuckerberg, Şubat ayı içinde 356.8 milyon dolar değerinde Facebook hissesini sattı. SEC dosyalarına göre toplamda 7 tane satış işlemi gerçekleştiren ünlü CEO, böylece geçtiğimiz aylarda verdiği sözü de yerine getirmiş oldu.

Nitekim dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek istediği belirten genç milyarder, eşiyle birlikte kurmuş olduğu Chan Zuckerberg Vakfı’na fon sağlamak için Facebook hisselerinin bir bölümünü satacağını daha önce duyurmuştu.

Mark Zuckerberg’in vakfına fon sağlamak için şirketinin hisselerini düzenli olarak satışa çıkarttığını söyleyerek başlayalım.

Chan Zuckerberg Vakfı'na Fon SağlıyorGeçtiğimiz yıl sağlık alanına 3 milyar dolarlık bağış yapan Mark Zuckerberg, onun öncesinde de servetinin % 99’unu hayır işleri için bağışlayacağını açıklamıştı. Kızı Max’in dünyaya gelmesinin ardından Zuckerberg’in çocuğuna yazdığı mektupta verdiği söze göre ünlü milyarder, Chan Zuckerberg Vakfı için Facebook hisselerinin % 99’unu harcayacaktı.

İlaveten; geçtiğimiz Eylül ayında da 35 ila 75 milyon arasında Facebook hissesini, 1.5 sene içerisinde elden çıkartacağını duyurmuştu.

Zuckerberg  Eylül'de 35 ila 75 Milyon Facebook Hissesini Satacağını DuyurmuştuVe gördüğümüz gibi Zuckerberg verdiği sözü yerine getirmeye 18 ay dolmadan çok daha önce başladı. İlaveten; duyurulduğu zaman 6 milyar dolar ila 12.5 milyar dolar değerinde hissenin satılacağı bilgisinin verildiğini de ayrıca belirtelim. Yani Zuckerberg, önümüzdeki günlerde satış yapmaya devam edecek.

Öte yandan; Facebook kurucusu 35 ila 75 milyon arasında Facebook hissesini satsa bile şirketin en büyük hissedarı konumunu korumaya devam edecek.

Mark Zuckerberg En Büyük Hissedar Olmaya Devam EdecekNihayetinde Zuckerberg, hastalıklarla mücadele, eğitim, gelecek nesillerdeki çocuklar için eşit bir dünya yaratmak gibi amaçları olan Chan Zuckerberg Vakfı için harcadığı çabalarla takdir toplamaya devam ediyor. Fakat bir diğer yandan da sosyal medya devinin CEO’suna karşı başlatılan hareketler var.

Zira hepimiz, Facebook’un insanların üzerinde olumsuz etkiler yarattığı ve internet tekelini elinde bulundurduğu gibi gerekçelerle eleştirildiğini biliyoruz. Hatta kullanıcıların menfaatini düşünerek yaptığı haber kaynağı değişikliği Facebook’a milyar dolarlar kaybettirmiş ancak Zuckerberg bunu pek umursamamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu