Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yurt İçi Seyahat Harcamaları Yılın İlk Çeyreğinde %41,9 Azaldı

TÜİK verilerine göre 2020’nin ilk çeyreğinde yurt içinde ikamet edip de seyahat yapan kişi sayısında %38, harcamalarda ise %41,9 oranında düşüş gerçekleşti.
Yurt İçi Seyahat Harcamaları Yılın İlk Çeyreğinde %41,9 Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak ve Mart ayları dönemine ait yurt içi turizm verilerini yayımladı. Sağlık Bakanlığı ülkemizdeki ilk coronavirüs vakasını 10 Mart’ta duyurmuştu. Pandeminin asıl etkisi söz konusu dönemden sonra hissedilse de, yılın ilk çeyreğinde yerli turist sayısında ve harcamalarda düşüş gerçekleşti.

2020’nin ilk çeyreğinde yurt içinde bulunan 6 milyon 781 bin kişi seyahat etti.
Seyahat Eden Kişi Sayısı
Kaynak: TÜİK

Söz konusu dönemde bir önceki çeyreğe kıyasla yerli turist sayısında %38’lik düşüş gerçekleşti. Bunlardan bir ve daha fazla geceleme yapanların sayısı 2019’un son çeyreğine kıyasla %42,5 azalarak 7 milyon 958 bine geriledi.

Bu kişilerin ortalama geceleme sayısı 9,5 olurken, toplamda 75 milyon 346 bin geceleme yapıldı. Toplam geceleme sayısında bir önceki çeyreğe kıyasla %30 oranında düşüş gerçekleşti. Yılın ilk çeyreğinde yurt içinde seyahat harcamalarına ayrılan bütçe %41,9 azalarak 4 milyar 61 milyon 93 bin TL olarak gerçekleşti.

Bu miktarın %96’sına denk gelen 3 milyar 900 milyon 318 bin TL’sini kişisel harcamalar, %4’üne denk gelen 160 milyon 775 bin TL’sini paket tur harcamaları oluşturdu. Seyahat başına yapılan ortalama harcama ise 510 TL oldu.

Seyahat harcamaları tüm alanlarda düşüş gösterdi.
Seyahat Harcamaları Düştü
Kaynak: TÜİK

Yılın ilk çeyreğinde seyahat harcamalarındaki değişime detaylıca bakıldığında; paket tur harcamalarında %42,9, seyahat öncesi yapılan harcamalarda %61,6, ulaştırmada %36,4, konaklamada %61, yeme ve içmede %31,2, sağlıkta %50,1, giyecek ve hediyelik eşyada %51,2 oranında düşüş gerçekleşti.

Harcamaların en fazla azaldığı grup ise spor, altın, gümüş, mücevher ve eğlence grubunun yer aldığı diğer harcamalar oldu. Diğer harcamalarda bir önceki çeyreğe göre %67,9 oranında düşüş gerçekleşti.

Seyahate çıkanların %74,7’si akraba, eş, dost ziyareti yaparken, %11,4’ü gezi, %7,4’ü sağlık, %1,7 toplantı ve konferans benzeri iş seyahati, %3,6’sı ise diğer amaçlarla seyahate çıktı.

Geceleme sayısı olarak bakıldığında en çok akraba ve yakınların evinde kalındığı görüldü. İlk sırada 61 milyon 98 bin geceleme sayısı ile arkadaş ve akraba evi yer alırken, onu 7 milyon 502 binle kendi evleri, 2 milyon 11 binle oteller izledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi süresinde kültür ve turizm alanında yaptıklarını açıkladı.

Göbeklitepe’nin UNESCO Dünya Mirası kalıcı listesine alındığını söyleyen Erdoğan, iki yıllık zaman zarfında; yapılan kazı çalışması, restorasyon, mavi bayraklı plaj sayısı, yurt dışından getirilen tarihi eser sayısı hakkında bilgi verdi.

2019 yılında 52 milyon turiste ev sahipliği yaptığımızı belirten Cumhurbaşkanı, pandemi etkisiyle bu yıl turizmde hedef tutturulamasa bile en kısa sürede kayıpların telafi edileceğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu