Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yunanistan Tahminlerin Aksine En Kötü Oyuncu Olmayacak

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in baş ekonomi danışmanı, rekor düşük seviyelerdeki büyüme tahminlerine meydan okuyarak iyimser konuştu.
Yunanistan Tahminlerin Aksine En Kötü Oyuncu Olmayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in baş ekonomi danışmanı olan Alex Patelis, ülke için yapılan tüm olumsuz tahminlere rağmen iyimser açıklamalarda bulundu.

Yunanistan merkezli gazete Kathimerini ile yaptığı röportajda Alex Patelis, ekonomik reformların yanı sıra vergi indirimlerine devam etmenin virüsün ekonomi üzerindeki etkilerinin panzehiri olduğunu savundu.

Koronavirüsle başarılı bir şekilde savaşmanın, reform gündemine odakla birlikte geleceği inşa etmek için iyi bir temel oluşturacağına inandığını söyledi.

Yatırımcıların hala Yunanistan’a baktığını belirten ekonomi danışmanı; hükümetin, kilitlenme ve etkisinin bir sonucu olarak yolundan sapmadığını vurguladı.

Uzmanlar Yunanistan’ın turizm dışı sektörlere odaklanması gerektiğini söylerken Patelis de yenilenebilir enerji kaynakları yatırımlarına büyük ilgi gösterildiğinden bahsetti. Hükümetin hala sosyal güvenlik katkılarını azaltmayı planladığını doğrulayan Patelis, hızlandırılmış amortisman ödeneklerinin kabul edilebileceğini ve peşim kurumlar vergisinde geçici bir indirim masada olduğunu belirtti.

Kötümser durgunluk tahminlerini paylaşmayan ekonomi danışmanı, işsizliğin artmasıyla ilgili endişelerini ve bunu sınırlamak için daha fazla teşvik uygulanması taraftarı olduğunu belli etti.

Kaldı ki Avrupa Komisyonu’nun son görünüm raporuna göre Yunanistan’da işsizliğin 2020’de %19,9’a çıkması bekleniyordu.
Avrupa Komisyonu Görünüm Raporu
Kaynak: European Commission

İşsizlik için teşvik desteğinin yanında yeni bir borç krizini tetikleyebilecek yeni bir mali raydan çıkmanın önlenmesi gerektiğinin üzerini çizdi. Uluslararası Para Fonu ve Avrupa Komisyonu tarafından tahmin edildiği gibi en kötü performansı gösterenler olmayacaklarını savunan danışman, şöyle devam etti:

Yunanistan En Kötü Performans Gösteren Olmayacak
Kaynak: IMF

“Örneğin, Avrupa Birliği’nin aylık anketi, Yunanistan’ın ekonomik duyarlılık endeksinin Nisan ayında diğer ülkelerinkinden daha az düştüğünü gösterdi. Ve örneğin 1918 İspanyol gribi ile ilgili literatür, bir virüsle ne kadar iyi mücadele ederseniz, ekonomik sonucun da zaman içinde o kadar iyi olduğunu göstermektedir.”

Soru: Turizm bu sene en büyük zorluk mu? Sağlık krizinin ilk aşamasında Yunanistan’ın iyi performansı ülkenin lehine olacak mı?

Alex Patelis Yunan Ekonomi Alex Patelis, işler normale döndüğünde ülkenin daha fazla yatırım çekeceğini belirterek konut sektörüne işaret etti. Benzer şekilde yabancı teknoloji şirketlerini de çekmeleri gerektiğini aktararak yakında vergi teşvikleriyle inovasyon ve teknoloji firmalarını çekecek genelgelerin yayınlanacağını söyledi.

Bununla birlikte reformlara devam edilmesi gerektiğinin üzerini çizerek; “küresel ekonomi için kolay zamanlar bitti” dedi. Hükümetin, Temmuz ayı sonuna kadar toplam 26 tasarı oylamayı planladığını belirten danışman, örneğin İtalya tarafından tetiklenecek yeni bir borç krizi hakkındaki soruyu da yanıtladı.

10 yıllık bir krizden geçtiklerini ve bunun bir daha olmasına izin vermemeleri gerektiğini söyleyen Patelis, dolayısıyla reformların aciliyetine işaret etti. Pek çok farklı konuya değinen Patelis, verdiği röportajda genel anlamda iyimser açıklamalarıyla dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu