Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılın İlk Turizm Verileri Geldi: 8 Milyar Doları Aşan Giriş Var

Sıcak para girişi için yakından takip edilen turizm verileri geldi. TÜİK verilerine göre yılın girişinde 8 milyar doları aşan turizm geliri elde edildi.
Yılın İlk Turizm Verileri Geldi: 8 Milyar Doları Aşan Giriş Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak-Mart 2024 döneminin turizm istatistiklerini paylaştı. Yılın ilk çeyreğinde Türkiye’nin turizm geliri yıllık bazda yüzde 5’in üzerinde arttı.

TÜİK verilerine göre turizm geliri, 2024’ün ilk çeyreğinde, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,4 artarak 8 milyar 784 milyon 800 bin dolar oldu. Ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 10,1 oranında artış gösterdi.

Ekim-Aralık 2023 dönemini kapsayan dördüncü çeyrek verilerinde, turizm geliri bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 6,8 artarak, 12 milyar 272 milyon 673 bin dolar olmuştu.

Türkiye’ye Ocak, Şubat ve Mart aylarında gelen ziyaretçilerin yüzde 21,6’lık kısmını 1 milyon 942 bin 94 kişi ile yurt dışında ikamet eden vatandaşlar oluştururken, turizm gelirinin yüzde 21’i de yurt dışı ikametli vatandaşlardan elde edildi.

Ziyaretçilerin büyük çoğunluğu sosyal aktiviteler için ülkeye giriş yaptı. Ziyaret amaçlarında ikinci sırada akraba ve arkadaş ziyaretleri olurken, üçüncü sırada alışveriş yer aldı. Geliş amaçlarına göre ziyaretçilerin oranı şöyle oldu:

GCM Yatırım Banner
Geliş Amacına Göre Ziyaretçi Oranı
Kaynak: TÜİK

Adım Adım 60 Milyon Ziyaretçi

2024 Yılı İlk 3 Aylık Turizm Verileri Değerlendirme Toplantısı’nda turizm verilerini değerlendiren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ziyaretçi hedefine değindi.

Yılın ilk çeyreğinde ziyaretçi sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,7 artarak 9 milyon 68 bin seviyesine çıktığını ve sene sonu hedefi olan 60 milyon ziyaretçiye uyumlu şekilde ilerlediklerini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın