Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Maliye, KDV Oranlarını Yanlış Uygulayan İşletmeleri Denetledi

Hazine ve Maliye Bakanlığı ekipleri İstanbul'un çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren işletmelere yönelik vergi denetimi gerçekleştirdi.
Maliye, KDV Oranlarını Yanlış Uygulayan İşletmeleri Denetledi
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı ekipleri tarafından, İstanbul’un çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren işletmelerde vergi denetimi gerçekleştirildi. İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı ekipleri, hatalı Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarının uygulandığı işletmeleri radarına aldı.

Beşiktaş, Şişli, Fatih, Beyoğlu ve Kadıköy’de faaliyet gösteren restoranlar, pastaneler, fırınlar, kafeler ve eczanelerde yüksek oranlı ürün teslim edilmesine rağmen düşük oranlı KDV kesen işletmelere yönelik saha denetimlerinde, yaklaşık 200 gelir uzmanının katıldığı denetimlerde 1600 mükellef incelendi.

İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Rıza Bilgiç, gazetecilere yaptığı açıklamada, 45 araç ve 200 gelir uzmanının katılımıyla söz konusu bölgelerde vergi denetimlerinin yapıldığını belirtti. Bilgiç, denetimlerde KDV oranları, ödeme kaydedici cihazlar, kira ödemeleri, pos cihazları ve kayıt dışı istihdam gibi konuların incelendiğini ifade etti.

Bilgiç, vergi denetimlerinin temel amacının kayıt dışılığı önlemek olduğunu vurgulayarak, KDV oranlarını yanlış uygulayan işletmelere yönelik denetimlerin artarak devam edeceğini söyledi.

Vatandaşlara da seslenen Bilgiç, alışverişlerinde aldıkları ürün ve hizmetin belgeye intikal edip etmediğini kontrol etmelerini ve herhangi bir şüphe durumunda ilgili kurumlara bildirmelerini istedi.

GCM Yatırım Banner

Bilgiç ayrıca, bu yıl uyumsuzluk gösteren mükelleflere yaklaşık 1,5 milyar lira ceza kesildiğini ve denetimlerin diğer illerde de artarak devam edeceğini belirtti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.