Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hazine’den Yeni Haber! 2024’te Enflasyon Düzeltmesi İptal

Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergi düzenlemelerine ilişkin önemli bir adım atarak Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'ni bugün Resmi Gazete'de yayımladı. İşte detaylar;
Hazine’den Yeni Haber! 2024’te Enflasyon Düzeltmesi İptal
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı aracılığıyla hazırlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ni bugün Resmi Gazete’de yayımladı. Yayımlanan tebliğ, vergi mükelleflerini ilgilendiren enflasyon düzeltmesi hükümlerini içeriyor.

Tebliğde belirtilen hükümlere göre 2023 hesap dönemi sonunda ve izleyen hesap dönemlerinde enflasyon düzeltmesine tabi tutulacak mali tablolarla düzeltme işlemlerinin usul ve esaslarının belirlendiği anımsatıldı.

Ancak 2024 hesap döneminin birinci geçici vergi döneminin sonu itibarıyla, belirli şartların gerçekleşmemesi halinde enflasyon düzeltmesinin yapılmamasına karar verildiğine dikkat çekildi.

Buna göre kapsam dahilinde olan mükelleflere 2024 yılı birinci geçici vergi döneminin (Ocak-Şubat-Mart) sonu itibarıyla enflasyon düzeltmesi yapılmaması öngörüldü.

Vergi Usul Kanunu’nun mükerrer 298’inci maddesi gereğince belirli şartların yerine getirilmemesi durumunda enflasyon düzeltmesi yapılmasının gerekmeyeceği belirtildi. Bu durumunsa özellikle 2024 hesap dönemi birinci geçici vergi döneminde geçerli olacağı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğde sürekli olarak işlenmiş altın, gümüş alım-satımı ve imali ile iştigal eden mükelleflerin belirli şartların gerçekleşmesine bağlı olmaksızın enflasyon düzeltmesi yapmaya devam edeceği vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.