Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Piyasalar Hazır! FED’in Adımları Bekleniyor

Küresel hisse senedi piyasalarının olumlu bir ivmeyle haftayı tamamlarken gelecek haftanın gündeminde ABD Merkez Bankası'nın faiz kararı ve Türkiye enflasyonu öne çıkıyor. İşte detaylar;
Küresel Piyasalar Hazır! FED’in Adımları Bekleniyor
HABER GİRİŞ

Küresel hisse senedi piyasaları, haftayı olumlu bir ivmeyle sonlandırırken, gelecek hafta için yatırımcılar ABD Merkez Bankası’nın faiz kararına ve FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarına odaklandı.

Yurt içindeyse Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi yüzde 2,29’luk bir artışla 9915,62 puandan kapanarak tarihin en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştirdi. Endeks hafta içindeki hareketlerinde 9956,11 puana kadar yükselerek rekor seviyesini gördü.

29 Nisan ile başlayan haftada Türkiye’de ise gözler Cuma günü açıklanacak olan enflasyon rakamlarına çevrildi.

1-) Türkiye Ekonomik Güven Endeksi

Küresel piyasalarda 29 Nisan Pazartesi günü ekonomik takvime göre Euro Bölgesi’nin Nisan ayına ilişkin ekonomik duyarlılık verileri yayımlanacak. Ayrıca bölgenin tüketici ve reel kesim güven endeksi verileri duyurulacak.

Yurt içinde ise Pazartesi günü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Nisan ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verileri paylaşılacak. Geçen ay açıklanan Mart dönemine ilişkin ekonomik güven endeksi aylık bazda yüzde 1 oranında artarak eşik değeri olan 100 değerini almıştı.

GCM Yatırım Banner

2-) Türkiye Dış Ticaret Raporu

Küresel piyasalarda 30 Nisan Salı günü ABD’de CB Tüketici Güven Endeksi verileri takip edilecek. Almanya’da ise işsizlik oranı ve gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) verileri duyurulacak.

Yurt içindeyse TÜİK tarafından Mart 2024 dönemine ilişkin dış ticaret istatistikleri açıklanacak. Geçen ay açıklanan Şubat ayı raporuna göre dış ticaret açığı yıllık bazda yüzde 44,2 azalarak 12 milyar 130 milyon dolardan, 6 milyar 771 milyon dolara gerilemişti.

3-) FED Faiz Kararı

Küresel piyasalarda 1 Mayıs Çarşamba günü ABD Merkez Bankası (FED) tarafından faiz kararı açıklanacak. Faiz kararının ardından FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları takip edilecek. 19-20 Mart 2024 tarihlerinde yapmış olduğu iki günlük toplantının ardından FED politika faizini beklentiler doğrultusunda yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit bırakmıştı.

Ayrıca ülkede yatırımcıların yakından takip ettiği ADP özel sektör istihdamı ile imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri paylaşılacak.

Yurt içi piyasaları ise Çarşamba günü 1 Mayıs İşçi Bayramı sebebiyle kapalı olacak.

4-) ABD Fabrika Siparişleri

Küresel piyasalarda 2 Mayıs Perşembe günü ABD’de dayanıklı mal siparişleri ve fabrika siparişleri verileri duyurulacak.

Euro Bölgesi ve Almanya’da ise Perşembe günü imalat sanayi PMI verileri açıklanacak.

5-) Türkiye Enflasyon

Küresel piyasalarda 3 Mayıs Cuma günü ABD’nin istihdam raporu, hizmet sektörü ve bileşik PMI verileri takip edilecek. Euro Bölgesi’nde ise işsizlik oranı verileri duyurulacak.

Yurt içindeyse TÜİK tarafından Nisan ayına ilişkin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verileri yayımlanacak. Geçen ay açıklanan Mart raporunda Türkiye enflasyonu yıllık bazda yüzde 68,50, aylık yüzde 3,16 oranında artış göstermişti.

TÜİK tarafından Cuma günü Nisan ayına yönelik yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) verileri bildirilecek. Geçen ay açıklanan Mart ayı verilerine göre Yİ-ÜFE Mart ayında yıllık bazda yüzde 51,47, aylık bazda yüzde 3,29 yükselmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.