Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Kritik Mart Ayı Faiz Kararını Açıkladı! Sürpriz Var mı?

Küresel piyasaların merakla beklediği ABD Merkez Bankası Mart 2024 faiz kararı duyuruldu. FED'in kritik faiz hamlesi ne oldu? Veriler ve tüm detaylar haberde;
FED Kritik Mart Ayı Faiz Kararını Açıkladı! Sürpriz Var mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Altın, kripto, dolar ve borsa yatırımcılarını doğrudan ilgilendiren, küresel piyasaların radarındaki Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) faiz kararı az önce duyuruldu. Banka, 19-20 Mart 2024 tarihlerinde yapmış olduğu iki günlük toplantının sonucunda politika faizini beklentiler doğrultusunda yüzde 5,25 – 5,50 aralığında sabit bıraktığını duyurdu.

Böylelikle, federal fon oranı Temmuz ayından bu yana olmak üzere beşinci kez üst üste aynı aralıkta sabit tutulmaya devam etmiş oldu.

FED’in Faiz Kararı Beklentiler Doğrultusunda Geldi

Piyasalar, Mart ayında faizin sabit tutulmasına neredeyse kesin gözüyle bakıyordu. Dolayısıyla beklentiler karşılanmış oldu.

Piyasanın nabzını tutan FED faiz görüntüleme aracı (CME FedWatch Tool), bu akşam 20.30 itibarıyla yüzde 99 olasılıkla faiz değişikliği yapılmayacağını gösterirken, yüzde 1’lik küçük bir kesim ise 25 baz puanlık indirim öngörmekteydi.

FED’in karar metninde, enflasyonun geçen yıl gerileme göstermesine rağmen yüksek seyretmeye devam ettiğine, enflasyonun uzun vadeli yüzde 2 hedefine doğru gittiğine tam güven sağlanana kadar faiz indirimi olmayacağına vurgu yapıldı.

GCM Yatırım Banner

2024 yılında daha hızlı büyüme ve daha düşük işsizlik beklendiği, bunun yanı sıra istihdam gelirlerinin güçlü kalmaya devam ettiği ifade edildi.

FED’in projeksiyonlarında büyüme tahminleri yukarı yönlü revize edildi. 2024 yılı büyüme tahmini yüzde 1,4’ten yüzde 2,1’e, 2025 tahmini yüzde 1,8’den yüzde 2’ye yükseltildi. 2024 yılı enflasyon beklentisi yüzde 2,4’te tutulurken, 2025 yılı beklentisi ise yüzde 2,1’den yüzde 2,2’ye yükseltildi.

Piyasalar Ne Tepki Verdi?

FED faiz kararı sonrası ons altın yüzde 0,77 artışla 2174 dolar seviyesine kadar yükseliş gösterdi. EUR/USD 1,08883 seviyesine kadar çıkarken, ABD 10 yıl vadeli Hazine kağıdı getirisi yüzde 4,257’ye geriledi. Öncü kripto para birimi Bitcoin (BTC) ise 64 bin 500 doların üzerine çıktı.

Faiz kararının duyurulmasının ardından gözler FED Başkanı Jerome Powell’ın TSİ 21.30’da başlayacak açıklamalarına çevrilmişti. FED Başkanı’nın vereceği mesajlar piyasa katılımcıları tarafından yakından takip edilirken satır aralarındaki mesajlar gelecek döneme ışık tutması açısından önemli ipuçları barındırabiliyor. İşte Powell’ın açıklamalarından satır başları…

Powell’dan Faiz İndirimi Mesajları

Her ne kadar aşağı yönlü bir hareket olsa da enflasyonun hala yüksek seviyede seyrettiğini söyleyen Powell, enflasyonu yüzde 2 hedefine getirme konusunda çok kararlı olduklarının bir kez daha altını çizdi.

Yüksek faiz oranlarının bazı yatırımları olumsuz etkilemeye devam ettiğini söyleyen FED Başkanı, iş gücü piyasasının göreceli olarak sıkı kalmaya devam ettiğini, arz ve talebin daha iyi dengeye geldiğini ifade etti.

“Politika faiz oranımız büyük olasıkla tepe noktasında. Ancak görünüm belirsiz ve risklere karşı dikkatli olmaya devam ediyoruz.” derken, bu yıl bir noktada faiz indirimi gerçekleştirmelerinin büyük olasılık olduğunu belirtti.

“Çok erken atacağımız bir adım yaptığımız tüm olumlu adımları olumsuz etkileyebilir.” uyarısını da yapan isim, gelen verileri dikkatlice takip etmeye devam edeceklerinin ve kararları toplantıdan toplantıya almayı sürdüreceklerinin mesajını verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.