Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rapor Açıklandı: Üretici Enflasyonu 3 Aydır Yükseliyor

Yoğun bir gündem ile güne başlarken TÜİK merakla beklenen verileri paylaştı. Bunlardan biri yurt içi ÜFE raporu oldu. Peki, Mart ayında üretici enflasyonu hangi seyirde yer aldı. Detaylar haberde...
Rapor Açıklandı: Üretici Enflasyonu 3 Aydır Yükseliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Seçim belirsizliğini geride bırakırken haftanın üçüncü gününe yoğun bir gündem ile başladık. Bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart ayına yönelik hem yurt içi üretici fiyat endeksini (Yİ-ÜFE) hem de merakla beklenen Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisini açıkladı.

Yeni yıla yükseliş seyrinde girdikten sonra Şubat ayında da bu artış ivmesini devam ettiren Yİ-ÜFE, Şubat’ta yıllık bazda yüzde 47,29, aylık bazda yüzde 3,74 artmıştı.

Bugün TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Yİ-ÜFE Mart ayında yıllık bazda yüzde 51,47, aylık bazda yüzde 3,29 arttı.

Yİ-ÜFE yıllık değişim oranı Mart
Kaynak: TÜİK

Buna göre Yİ-ÜFE bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 11,59, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 45,28 arttı.

Sanayinin dört sektörünün yıllık değişimleri incelendiğinde madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 71,19’luk imalatta yüzde 58,92’lik, su temininde yüzde 66,23’lük artış, elektrik, gaz üretimi ve dağıtımında yüzde 18,92’lik azalış saptandı.

GCM Yatırım Banner

Bu dört sektörün aylık değişim oranlarına bakıldığında madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 3,35’lik, imalatta yüzde 3,46’lık, elektrik, gaz üretimi ve dağıtımında yüzde 1,43’lük ve su temininde yüzde 2,64’lük artış kaydedildi.

Ana sanayi gruplarında yıllık bazda en fazla artış yüzde 68,11 ile sermaye mallarında, aylık bazda ise yüzde 4,31 ile dayanıksız tüketim mallarında gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.