Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Üretici Enflasyonu Açıklandı: Yılın İkinci Ayında Artış Devam Etti

TÜİK verilerine göre 2024'e artış ile giriş yapan üretici enflasyonu, Şubat ayında da bu seyrini sürdürdü. Detaylar haberde...
Üretici Enflasyonu Açıklandı: Yılın İkinci Ayında Artış Devam Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Haftaya yoğun bir gündem ile başlarken, piyasada gözler Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklayacağı Şubat ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ve üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) rakamlarına çevrildi. TÜİK, TÜFE’nin yanında eş zamanlı olarak Yİ-ÜFE rakamlarını da paylaştı.

2024 yılına yükseliş ile giriş yapan üretici enflasyonu, TÜİK tarafından paylaşın verilere göre Şubat ayında yıllık bazda yüzde 47,29, aylık bazda yüzde 3,74 arttı.

Üretici fiyat endeksi Ocak’ta yıllık bazda yüzde 44,20, aylık bazda ise yüzde 4,14 artmıştı.

Şubat’ta üretici enflasyonu bir önceki Aralık ayına göre yüzde 8,03, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 45,71 artış gösterdi. İmalat ürünleri yıllık yüzde 56,71, aylık yüzde 4,56 arttı.

TÜİK Yİ-ÜFE Yılık Değişim Oranları
Kaynak: TÜİK

Elektrik, Gaz Üretimi ve Dağıtımında Yüzde 302dan Fazla Azalış Görüldü

Sanayi sektörünün yıllık değişim oranlarına bakıldığında en çok artış yüzde 68,10 ile madencilik ve taş ocakçılığında gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanında elektrik, gaz üretimi ve dağıtımında yüzde 30,68’lik azalış görüldü.

Ana sanayi gruplarının aylık değişimlere bakıldığında en çok artış yüzde 5,41 ile dayanıksız tüketim mallarında görüldü.

Madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 4,29’luk artış saptandı. Elektrik, gaz üretimi ve dağıtımında ise yüzde 5’e yakın azalış saptandı.

Sektörlere göre incelendiğinde ise aylık bazda en çok artış yüzde 10,32 ile kok ve rafineri petrol ürünlerinde saptandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın