Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Ekonomik Güveni 9 Ayın Ardından Eşikte

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Mart ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verileri, ülkenin ekonomik atmosferine dair önemli ipuçları sundu. Detaylar haberde;
Türkiye’nin Ekonomik Güveni 9 Ayın Ardından Eşikte
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’nin ekonomik durumu hakkında genel bir değerlendirme sağlayan ekonomik güven endeksi verileri yayımlandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Mart 2024 dönemine ilişkin verilerine göre ekonomik güven endeksi aylık bazda yüzde 1 oranında artarak eşik değeri olan 100 değerini aldı.

Üretici ve tüketicilerin beklentileriyle perakende ticaret, reel kesim, hizmet ve inşaat sektörlerindeki genel ekonomik duruma ilişkin açık bir tablo sunan ekonomik güven endeksi Şubat’ta 0,4 düşüşle 99 seviyesinde kaydedilmişti.

Ekonomik Güven Endeksi Mart Ayı Grafiği
KAYNAK: TÜİK

100 olan eşik değerini en son Haziran 2023’te aşan ekonomik güven endeksi, 9 ayın ardından iyimser bir tablo çizdi. Yerel seçimlerin yapılacağı ayda ekonomiye güvenin artması dikkat çekti.

Mart 2024’te tüketici güveni ise bir önceki aya kıyasla yüzde 0,02 oranında artarak 79,4 değerini aldı. TÜİK raporuna göre reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi yüzde 1,5 artışla 103,5 seviyesine yükselti.

Mart’ta hizmet sektörü güven endeksi aylık bazda yüzde 1,5 yükselişle artarak 120,4 değerini alırken, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1 azalarak 113,3 değerine geriledi. İnşaat sektörü güven endeksi ise yüzde 3,6 düşüşle 88,6 değerinde kaydedildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.