Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Ekonomisi Güven Eşiğine Çok Yakın

TÜİK, Şubat ayının ekonomik güven endeksi raporunu paylaştı. Ocak’ta çarpıcı yükselişiyle eşiğe çok yaklaşan endeks Şubat’ta yerinde saydı.
Türkiye Ekonomisi Güven Eşiğine Çok Yakın
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat 2024 döneminin ekonomik güven endeksi verilerini açıkladı. Geçen yılki seçim gündemine rağmen artışa devam eden endeks, 2024’ü güçlü bir yükseliş eğilimiyle açtıktan sonra Şubat’ta ivmenin devamı gelmese de eşiğe yakın seviyede kalmaya devam etti.

Üretici ve tüketicilerin perakende ticaret, reel kesim, hizmet ve inşaat sektörlerindeki genel ekonomiye dair beklentilerini ortaya koyan ekonomik güven endeksi Şubat ayında önceki aya göre yüzde 0,4 oranındaki sınırlı bir azalmayla 99,0 değerinde kayda geçti.

Böylece 2024’ün ikinci ayında endeks eşik değerine yakın kalmaya devam etti. 100 olan eşik değerinin altında gelen veriler genel ekonomiye dair kötümserliği; üzerindekiler ise iyimserliği simgeliyor.

Ekonomik güven endeksi 2024’ün açılışında aylık bazda yüzde 3,1 oranında çarpıcı şekilde artarak 99,4 değerine yükselmiş ve Ocak’ta eşiğe çok yaklaşmıştı.

Ekonomik Güven Endeksi, Şubat 2024
Kaynak: TÜİK

Şubat ayında tüketici güven endeksi Ocak ayına kısayla yüzde 1,3 düşüşle 79,3 değerini aldı. Söz konusu karşılaştırmada reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi yüzde 0,9 oranında azalarak 102,0 değerinde kaydedildi. Perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,0 oranında azalarak 114,5 değerinde gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

3 sektörde güven endeksleri düşerken hizmet ve inşaat sektörlerinde artış görüldü. Hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,6 artarak 118,6 değerini, , inşaat sektörü güven endeksi ise 1,0 yükselerek 91,8 değerini aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.