Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Yılda Türkiye Ekonomisine Güven Sinyali!

TÜİK, 2024 yılının ilk ekonomik güven endeksi raporunu yayımladı. Aralık'ta sınırlı artış gösteren endeks Ocak’ta çarpıcı yükselişiyle eşiğe çok yaklaştı.
Yeni Yılda Türkiye Ekonomisine Güven Sinyali!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2024 yılının ilk ekonomik güven endeksi verilerini paylaştı. Geçen yıl Mayıs ayındaki seçim belirsizliğine rağmen artışa devam eden ancak sonrasında düşüşe geçen endeks, 2023’ü sınırlı bir artışla kapattıktan sonra yeni yılı güçlü bir yükseliş eğilimiyle açtı.

Perakende ticaret, reel kesim, hizmet ve inşaat sektörlerindeki üretici ve tüketicilerin genel ekonomiye dair beklentilerine odaklanan ekonomik güven endeksi Ocak ayında önceki aya göre yüzde 3,1 oranında artarak 99,4 değerine yükseldi.

Böylece 2024’ün ilk ayında endeks eşik değerine yaklaşmış oldu. 100 olan eşik değerinin altında kalan veriler genel ekonomiye dair kötümserliği; 100’ün üzerindekiler ise iyimserliği ortaya koyuyor.

Ekonomik güven endeksi 2023’ün kapanışında yükseliş gösterse de eşiği aşamamış, Aralık’ta aylık bazda yüzde 1,1’lik sınırlı artışla 96,4 değerini almıştı.

Ekonomik Güven Endeksi, Ocak 2024
Kaynak: TÜİK

Tüketici güven endeksi Aralık ayına göre Ocak ayında yüzde 3,9’luk artışla 80,4 değerini alırken; reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi yüzde 0,5 oranında sınırlı bir düşüşle 102,9 değerine çekildi.

GCM Yatırım Banner

Aynı karşılaştırmada hizmet sektörü güven endeksi yüzde 4,0 artarak 116,8 değerini, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 3,3 oranında yükseliş göstererek 90,9 değerini aldı. Perakende ticaret sektörü güven endeksi ise yüzde 1,0 oranındaki düşüşüyle 115,6 değerine geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.