Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomik Güven Endeksi Yılı Hangi Seviyede Kapattı?

TÜİK, 2023 yılının son ekonomik güven endeksi raporunu paylaştı. Aralık'ta vatandaşın ekonomiye güveni arttı mı? Endeks yılı hangi seviyede kapattı? İşte detaylar...
Ekonomik Güven Endeksi Yılı Hangi Seviyede Kapattı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen ekonomik güven endeksi raporunu yayımladı. Kasım ayında yüzde 1,3 oranında azalarak 95,3 ile eşik değerin altında kalan endeks, yılı nasıl kapattı?

TÜİK raporuna göre ekonomik güven endeksi yılın son ayında yüzde 1,1 oranında artarak 96,4 değerini aldı.

Raporda yer alan bilgilere göre ekonomik güven endeksi 100’den büyük olursa ekonomiye yönelik iyimserliği, 100’den küçük olursa genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor. Bu bağlamda değerlendirildiğinde endeks yılı eşik değerin altında kapattı.

Ekonomik Güven Endeksi Aralık 2023
Kaynak: TÜİK

Verilere göre ekonomik güven endeksinin alt kalemleri incelendiğinde Aralık ayında tüketici güven endeksi yüzde 2,6’lık artışla Kasım ayındaki 75,5 seviyesinden 77,4 seviyesine yerleşti.

Reel kesim güven endeksi ise yüzde 0,5 azalarak 103,4 seviyesine geriledi. Hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,2 artarak 112,3 seviyesine yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Perakende ticaret güven endeksi yüzde 4,5 artarak 116,8 seviyesine yükselirken, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 3,3 azalarak 88,0 seviyesinde yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.