Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vatandaş Türkiye Ekonomisine Güveniyor mu? TÜİK Açıkladı

Türkiye ekonomisine güven ne durumda? Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım ayına ilişkin raporunu yayımladı. Detaylar haberde...
Vatandaş Türkiye Ekonomisine Güveniyor mu? TÜİK Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen ekonomik güven endeksi raporunu yayımladı. Ekim ayında artış seyrini sürdürerek 96,5 değerine ulaşan endeks, Kasım ayında yükseliş seviyesini devam ettiremedi.

TÜİK raporuna göre ekonomik güven endeksi Kasım ayında yüzde 1,3 oranında azalarak 95,3 değerini aldı.

Ekonomik Güven Endeki TÜİK Kasım
Kaynak: TÜİK

Raporda yer alan bilgilere göre ekonomik güven endeksi 100’den büyük olursa ekonomiye yönelik iyimserliği, 100’den küçük olursa genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor.

Bu kapsamda değerlendirildiğinde vatandaşın ekonomiye güveni Kasım ayında azalmasıyla kötümserliği gösterdi.

Tüketicinin ve İnşaat Sektörünün Güveni Arttı

Ekonomik güven endeksinin alt kalemleri incelendiğinde Kasım ayında tüketici güven endeksi yüzde 1,1’lik artışla Ekim ayındaki 74,6 seviyesinden yükselerek 75,5 seviyesinde yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Reel kesim güven endeksi ise yüzde 1,3 azalarak 103,9 seviyesine geriledi. Hizmet sektörü güven endeksinde de benzer bir durum görüldü. Endeks yüzde 2,4 azalarak 110,9 seviyesine geriledi.

Perakende ticaret güven endeksi yüzde 1,9 azalarak 111,7 seviyesine gerilerken, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2,2 artarak 91,0 seviyesine yükseldi.

Geçen haftalarda ekonomiye olan güveni gösteren bir rapor paylaşımı Bloomberg HT’den geldi. Kasım ayında Tüketici Güven Ön Endeksi yüzde 7,86 artarak 70,9 değerine yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.