Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bloomberg HT: Tüketicinin Ekonomiye Güveni Kasım’da İyileşti

Bloomberg HT Kasım ayında tüketici güveninin iyileştiğini açıkladı. Konuya yönelik Tüketici Güven Ön Endeksi verilerini yayımladı. Detaylar haberde...
Bloomberg HT: Tüketicinin Ekonomiye Güveni Kasım’da İyileşti
HABER GİRİŞ

Bloomberg HT Kasım ayına ilişkin Tüketici Güven Ön Endeksi verilerini yayımladı. Ekim ayında gerileyen endeks, Kasım ayında toparladı.

Endeks Kasım ayında aylık bazda yüzde 7,86 artarak 70,09 değerine yükseldi. Ekim ayında bu değer 64,98 olarak kayda geçmişti.

Tüketici Güven Endeksi’nin detaylarına bakıldığında tüketicinin geleceğe ilişkin beklentisi iyileşti.

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi
Kaynak: Bloomberg HT

Jeopolitik risklerinde kısmen azalma görülmesi, gelen kampanyalarla otomobil başta olmak üzere iç talepte başlayan hareketlenme endeksi yukarı yönlü etkiledi.

Geçen ay jeopolitik risklerin artması ve finansal piyasalarda yükselen hareketlilik endeksi olumuz yönde etkileyerek ibreyi aşağıya çekmişti.

GCM Yatırım Banner

Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi ise aylık bazda yüzde 8,21 artarak 72,77 değerine yükseldi.

İçinde bulunduğumuz dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçen Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Ön Endeksi ise yüzde 5,29 oranında arttı. Böylece 67,08 değerine yükselmiş oldu.

Kasım ayına yönelik rapor Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 22 Kasım’da açıklanacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.