Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bloomberg HT’ye göre Tüketicinin Ekonomiye Güveni Askıda

Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi Ekim ayında ılımlı bir gerileme kaydetti. Sonuçlara göre beklenti endeksinde de düşüş görüldü. İşte detaylar;
Bloomberg HT’ye göre Tüketicinin Ekonomiye Güveni Askıda

Bloomberg HT tarafından Tüketici Güven Endeksi Ekim ayı raporu paylaşıldı. Rapora göre Ekim ayında tüketici güveni bir önceki aya göre yüzde 0,52 azalarak 64,98 oldu. Ekim ayında tüketicinin hem mevcut durum algısında hem de geleceğe ilişkin beklentilerinde gerileme izlendi.

Orta Doğu’daki jeopolitik gerilim, finansal piyasalardaki oynaklık ve olumsuzluk ile büyüme ivmesinde hissedilen yavaşlamanın tüketici güvenindeki düşüşün temel sebepleri olarak öne çıktı.

Söz konusu çerçevede Bloomberg HT Tüketici Beklenti Endeksi bir önceki aya göre yüzde 4,04 gerileyerek 67,25 seviyesinde kaydedildi.

Ön Endekse Göre Toparlama Gösterdi

Yaşanılan dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçen Bloomberg HT Tüketim Eğilim Endeksi ise yüzde 6,15 yükselerek 63,71 seviyesinde görüldü.

Bloomberg HT haberinde endeks verilerinin, talep koşullarındaki Ekim ayı ön endeksine kıyasla toparlanma sinyali verdiğine işaret edildi.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) iş birliğiyle hazırlanan tüketici güven endeksi Ekim’de aylık bazda yüzde 4,4 oranında yükselerek 74,6 değerini almıştı.

Bloomberg HT tüketici güven endeksi Eylül’de tüketicilerin Türkiye ekonomisi için güveni aylık bazda yüzde 11,01 artarak 65,32 değerine çıkmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu