Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüketici Güveni Savaş Gündemine Rağmen Düşmedi

Ekonomiye karşı güveni ortaya koyan endeks paylaşıldı. Ekim ayı sonuçlarında Türkiye ekonomisinde tüketicilerin güveni savaşa rağmen artışı sürdürdü.
Tüketici Güveni Savaş Gündemine Rağmen Düşmedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) iş birliğiyle hazırladığı Ekim ayı tüketici güven endeksi verilerini yayımladı. Ekonomi yönetiminin açıkladığı Orta Vadeli Program’da (OVP) enflasyon beklentisini yüksek tutarak hayat pahalılığı gerçeğini kabul ettiği mesajını verdiği Eylül ayından itibaren tüketicilerin güveni artıda kayda geçiyor.

Orta Doğu’da başlayan savaş, şimşekleri Türkiye ekonomisine çekse de tüketicilerin güveni yılın son çeyreğinde aylık bazda yüzde 4,4 oranında yükseldi.

Yılın onuncu ayında gelen yükselişle tüketici güveni kayıtlara 74,6 değerinde geçti.

Bir önceki verilerde tüketici güven endeksi Eylül’de aylık yüzde 5,1 artmış, yılın üçüncü çeyreğinin sonunda gelen yükselişle tüketici güveni 71,5 değerine çıkmıştı.

Tüketici Güven Endeksi
Kaynak: TÜİK

Tüm Alt Endeksler Artışta

TÜİK raporunda tüketici güven endeksi, alt endeksleri ve değişim oranları incelendiğinde; hanenin maddi durum beklentisi gelecek 12 aylık Eylül’de 68,9 değerindeyken Ekim’de 72,6 değerine yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Hanenin mevcut dönemdeki beklentileri 56,2’den 59,7’ye çıktı. Genel ekonomik durumun gelecek 12 aylık dönem için beklentisi ise 68,0 değerinden 72,9 değerine çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.