Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tüketici Güveni Eylül Ayında Toparlandı

TÜİK, ekonomiye güveni ortaya koyan tüketici güven endeksi raporunu paylaştı. Türkiye ekonomisinde Eylül’de tüketicilerin güveni yükseldi.
Tüketici Güveni Eylül Ayında Toparlandı
Son Güncelleme: 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) iş birliğiyle hazırladığı Eylül ayı tüketici güven endeksi verilerini yayımladı. Açıkladığı Orta Vadeli Program’da (OVP) enflasyon beklentisini yüksek, büyüme beklentisini görece düşük tutan ekonomi yönetiminin enflasyon gerçeğini kabul etmesiyle ekonomiye dair görüşler değişti.

Tüketicilerin katılımcı olduğu anket sonuçlarına göre 2023’e girişte yükselen tüketici güveni Mart ayında gösterdiği düşüşün devamını getirmedi.

TÜİK’in Eylül ayı raporuna göre tüketici güven endeksi yılın dokuzuncu ayında aylık bazda yüzde 5,1 oranında yükseldi.

Yılın üçüncü çeyreğinin sonunda gelen yükselişle tüketici güveni kayıtlara 71,5 değerinde geçti.

Bir önceki verilerde tüketici güven endeksi Ağustos’ta aylık yüzde 15,1 gerilemeyle 80,1’den 68,0 değerine inerek sert bir düşüş yaşamıştı.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Hafta başında açıklanan Bloomberg HT tüketici güven endeksi ise Ağustos ayına kıyasla Eylül’de toparlanma kaydetmiş, aylık bazda yüzde 18,16 artarak 69,53 değerini almıştı.

Eylül Tüketici Güveni
Kaynak: TÜİK

Mevcut Dönem için Beklentilerde Değişiklik Yok

TÜİK raporunda tüketici güven endeksi, alt endeksleri ve değişim oranları incelendiğinde; hanenin maddi durum beklentisi gelecek 12 aylık dönemde Ağustos ayında 63,7 değerindeyken Eylül’de 68,9 değerine yükseldi.

Hanenin mevcut dönemdeki beklentileri 56,2 seviyesinde yerinde saydı. Genel ekonomik durumun gelecek 12 aylık dönem için beklentisi ise 63,11 değerinden 68,0 değerine çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu