Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüketici Güveni Eylül Ayında Toparlandı

TÜİK, ekonomiye güveni ortaya koyan tüketici güven endeksi raporunu paylaştı. Türkiye ekonomisinde Eylül’de tüketicilerin güveni yükseldi.
Tüketici Güveni Eylül Ayında Toparlandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) iş birliğiyle hazırladığı Eylül ayı tüketici güven endeksi verilerini yayımladı. Açıkladığı Orta Vadeli Program’da (OVP) enflasyon beklentisini yüksek, büyüme beklentisini görece düşük tutan ekonomi yönetiminin enflasyon gerçeğini kabul etmesiyle ekonomiye dair görüşler değişti.

Tüketicilerin katılımcı olduğu anket sonuçlarına göre 2023’e girişte yükselen tüketici güveni Mart ayında gösterdiği düşüşün devamını getirmedi.

TÜİK’in Eylül ayı raporuna göre tüketici güven endeksi yılın dokuzuncu ayında aylık bazda yüzde 5,1 oranında yükseldi.

Yılın üçüncü çeyreğinin sonunda gelen yükselişle tüketici güveni kayıtlara 71,5 değerinde geçti.

Bir önceki verilerde tüketici güven endeksi Ağustos’ta aylık yüzde 15,1 gerilemeyle 80,1’den 68,0 değerine inerek sert bir düşüş yaşamıştı.

GCM Yatırım Banner

Hafta başında açıklanan Bloomberg HT tüketici güven endeksi ise Ağustos ayına kıyasla Eylül’de toparlanma kaydetmiş, aylık bazda yüzde 18,16 artarak 69,53 değerini almıştı.

Eylül Tüketici Güveni
Kaynak: TÜİK

Mevcut Dönem için Beklentilerde Değişiklik Yok

TÜİK raporunda tüketici güven endeksi, alt endeksleri ve değişim oranları incelendiğinde; hanenin maddi durum beklentisi gelecek 12 aylık dönemde Ağustos ayında 63,7 değerindeyken Eylül’de 68,9 değerine yükseldi.

Hanenin mevcut dönemdeki beklentileri 56,2 seviyesinde yerinde saydı. Genel ekonomik durumun gelecek 12 aylık dönem için beklentisi ise 63,11 değerinden 68,0 değerine çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.