Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bloomberg HT: Tüketici Güveni 3 Ayın Ardından Yükseldi

Bloomberg HT tüketici güven endeksi Eylül ayında bir önceki aya göre yükselerek toparlanma kaydetti. Raporun detayları haberde;
Bloomberg HT: Tüketici Güveni 3 Ayın Ardından Yükseldi
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Perşembe günü Eylül ayı tüketici güven endeksi raporu açıklanacak. TÜİK raporundan önce Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi Eylül ayı öngörüleri paylaşıldı. Buna göre tüketici güveni bir önceki aya kıyasla yüzde 18,16 artarak 69,53 değerini aldı.

Raporun detayları incelendiğinde tüketicinin hem mevcut durum algısında hem de geleceğe ilişkin beklentilerinde iyileşme olduğu gözlemlendi. Haziran’dan bu yana süren düşüşün ardından Eylül’de ilk yükseliş kaydedilmiş oldu.

Makroekonomik görünümde çok büyük değişiklik olmamasına rağmen tüketici güveninde izlenen iyileşmeye Ağustos’taki para politikası ve Eylül’de açıklanan orta vadeli program (OVP) ile ekonomi politikalarına olan güvenin artmasına sebep olabileceği savunuldu.

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi
KAYNAK: Bloomberg HT

Bloomber HT, hisse senedi piyasası ve ülkenin not görünümündeki olumlu gelişmelerle döviz kurlarında izlenen göreli istikrarın söz konusu iyileşmeye katkı sağladığına işaret etti.

TÜİK’in geçen ayki raporunda tüketici güven endeksi Ağustos’ta önceki aya göre yüzde 15,1 oranında azalarak 68 seviyesine gerilemişti.

GCM Yatırım Banner

Tüm bunlarla Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 17,18 yükselerek 75,32 seviyesine çıktı.

Şu anki dönemde dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilim Ön Endeksi ise yüzde 10,29 artarak 67,08 değerine ulaştı. Tüketim eğiliminde son bir aydır izlenen yukarı yönlü hareketin iç talepte yavaşlama sinyali vermediği vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın