Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tüketici Güveni Ağustos’ta Sert Düşüş Gösterdi

TÜİK, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarını yayımladı. Tüketici güveni Ağustos’ta kaygı verici oranda geriledi.
Tüketici Güveni Ağustos’ta Sert Düşüş Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Aylık tüketici eğilim anketi ile tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri gibi verilerle hesaplanan tüketici güven endeksi açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay düzenli olarak yayımlanan verilere göre tüketici güven endeksi Ağustos’ta önceki aya göre yüzde 15,1 oranında azalarak 68,0 oldu.

Tüketicinin güveni Haziran’da yüzde 6,5 düşüşle 85,1’e, Temmuz’da ise yüzde 5,9 düşüşle 80,1’e gerilemişti.

Ağustos ayında mevcut dönemde hanenin maddi durum beklenti endeksi, bir önceki aya kıyasla yüzde 12,9 azaldı. 64,5’ten 56,2’ye geriledi.

Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi yüzde 19,6 azalarak 79,2 değerinden 63,7’ye indi.

Tuketici Guven Endeksi Agustos Dustu
Kaynak: TÜİK

Gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisindeki düşüş en geniş oranda oldu. Endeks aylık bazda yüzde 23,2 azalarak Temmuz ayındaki 82,2’den 63,1’e çekildi.

Gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi ise yüzde 5,7’lik azalışla 94,4’ten 89’a geriledi.

Geçen hafta açıklanan Bloomberg HT tüketici güven ön endeksi, yüzde 13,42 azalarak 53,27 değerine geriledi. Enflasyondaki hızlı yükselişin tüketicinin güvenini bozmaya devam ettiği görüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu