Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüketici Güveninde Düşüş Temmuz’da Sürdü

TÜİK, ekonomideki tabloyu ortaya koyan tüketici güven endeksini açıkladı. Haziran’da sert düşüş yaşayan tüketici güveni aşağı yönlü hareketi devam ettirdi.
Tüketici Güveninde Düşüş Temmuz’da Sürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz ayına ilişkin tüketici güven endeksi verileri paylaştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) iş birliğiyle gerçekleştirilen ve tüketicilerin cevaplarının ele alındığı anket sonuçlarına göre 2023’e yükselişle giren endeks, Mart’ta gösterdiği düşüşün devamını Haziran’dan sonra Temmuz’da da getirdi.

TÜİK’in Temmuz ayı raporuna göre tüketici güven endeksi yılın yedinci ayında aylık bazda yüzde 5,9 düştü.

Son düşüşle tüketici güveni yılın üçüncü çeyreğine girişte kayıtlara 80,1 değerinde geçti.

Böylece Haziran’da aylık yüzde 6,5 düşerek 91,1 seviyesinden 85,1 değerine kadar çekilen endeks çarpıcı düşüşü devam ettirdi.

TÜİK Temmuz Tüketici Güveni
Kaynak: TÜİK

Geleceğe Dair Beklenti Karamsar

TÜİK raporunda tüketici güven endeksi, alt endeksleri ve değişim oranları ele alındığında; hanenin maddi durum beklentisi gelecek 12 aylık dönemde Haziran’da 85,8 değerindeyken Temmuz’da 79,2 değerine indi.

GCM Yatırım Banner

Hanenin mevcut dönemdeki beklentileri geçen ayki 69,1 seviyesinden 64,5 seviyesine çekildi. Genel ekonomik durumun gelecek 12 aylık dönem için beklentisi ise 92,7 değerinden 82,2 değerine düştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.