Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüketici Güveni Haziran’da Sert Düşüş Yaşadı

Genel ekonomiye dair birincil göstergelerden olan tüketici güven endeksi verileri açıklandı. Nisan ayında düşüşü durduran endeks, Haziran ayında tekrar geri çekildi.
Tüketici Güveni Haziran’da Sert Düşüş Yaşadı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran ayına ilişkin tüketici güven endeksi verileri yayımladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) iş birliğiyle yürütülen ve tüketicilerin baz alındığı anket sonuçlarına göre yeni yıla yükseliş eğilimiyle giren endeks, Mart’ta gösterdiği düşüşün devamını Haziran’da getirdi.

TÜİK’in Haziran ayı raporuna göre tüketici güven endeksi yılın altıncı ayında aylık bazda yüzde 6,5 düştü. Tüketici güveni yılın ikinci çeyreğini kapatırken kayıtlara 85,1 değerinde geçti.

Böylece Nisan’da toparlanma gösteren endeks, Mayıs ayındaki artışı sürdürmedi. Endeks, Mayıs verilerinde aylık bazda 4 oranında artış göstererek 91,1’e yükselmişti.

Haziran Ayı Tüketici Güveni
Kaynak: TÜİK

Tüketicilerde Karamsar Bekleyiş Sürdü

TÜİK raporuna göre tüketici güven endeksi, alt endeksleri ve değişim oranları incelendiğinde hanenin maddi durum beklentisi gelecek 12 aylık dönemde Nisan ayında 94,0 değerindeyken Haziran’da 85,8 değerine indi.

Hanenin mevcut dönemdeki beklentileri geçen ayki 70,6 seviyesinden 69,1 seviyesine çekildi. Genel ekonomik durumun gelecek 12 aylık dönem için beklentisi ise 100,5 değerinden 92,7 değerine düştü.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.