Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tüketicinin Güveni İyimserlik Seviyesine Daha da Yaklaştı

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile hazırlanan Mayıs ayı tüketici güven endeksi sonuçları yayımlandı.
Tüketicinin Güveni İyimserlik Seviyesine Daha da Yaklaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayına ait tüketici eğilimi sonuçlarını açıkladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile yürütülen anket sonuçlarına göre tüketici güven endeksi, Mayıs  ayında bir önceki aya göre yüzde 4 oranında artış göstererek 91,1 değerine ulaştı.

Endeksin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu gösterdiği için Mayıs verisiyle birlikte iyimserliğe bir adım daha yaklaşılmış oldu. Aynı zamanda son 5 yılın en yüksek seviyesi kaydedildi.

Endeks, Nisan ayında aylık bazda yüzde 9,2 artış göstererek 87,5 puana yükselmişti.

Kaynak: TÜİK

Mevcut dönemde hanenin maddi durum endeksi Mayıs’ta yüzde 2,2 artış göstererek 69,1’den 70,6’ya yükseldi. Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi endeksi yüzde 4,7 artarak 89,8’den 94,0 değerine çıktı.

Gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi yüzde 5,7 artışın ardından 95,2 puandan 100,5 puana yükseldi.

Nisan’da 96,1 olan gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi yüzde 3,1 artışla 99,1 oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu