Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüketici Güveni Nisanda Düşüşü Sürdürmedi

Ekonomiye dair öncül göstergelerden olan tüketici güven endeksi verileri paylaşıldı. Mart ayında kırılım gösteren endeks, nisanda okları tersine çevirdi.
Tüketici Güveni Nisanda Düşüşü Sürdürmedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan ayına ilişkin tüketici güven endeksi verileri yayımladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) iş birliği yürütülen ve tüketicilerin örneklem kabul edildiği anket sonuçlarına göre yeni yıla yükseliş eğilimiyle giren endeks, martta gösterdiği düşüşün devamını nisanda getirmedi.

TÜİK’in nisan ayı raporuna göre tüketici güven endeksi yılın dördüncü ayında aylık bazda yüzde 9,2 arttı.

Tüketici güveni yılın ikinci çeyreğine girişte kayıtlara 87,5 değerinde geçti. Nisanda toparlanma gösteren endeks böylece şubattaki zirveyi de aştı.

Endeks, şubat ayında 82,5 değerini alarak son 2 yılın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra martta aylık yüzde 2,9 azalarak 80,1 değerine gerilemişti.

TÜİK Nisan Ayı Tüketici Güven Endeksi

Tüketicilerde Karamsar Bekleyiş Yerini İyimserliğe Bıraktı

TÜİK raporuna göre tüketici güven endeksi, alt endeksleri ve değişim oranları ele alındığında hanenin maddi durum beklentisi gelecek 12 aylık dönemde mart ayında 79,6 değerindeyken nisanda 89,8 değerine yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Hanenin mevcut dönemdeki beklentileri geçen ayki 66 seviyesinden 69,1 seviyesine çıktı. Genel ekonomik durumun gelecek 12 aylık dönem için beklentisi ise 83 değerinden 95,2 değerine ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın