Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüketici Güven Endeksi Şubat’ta Yine Yükseldi

Yılın ilk ayında yüzde 5’e yakın artış gösteren tüketici güven endeksinin, Şubat ayındaki değişimini gösteren veriler açıklandı.
Tüketici Güven Endeksi Şubat’ta Yine Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 yılı Şubat ayına ait tüketici güven endeksi verilerini açıkladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile tüketiciler üzerinde yapılan anketten elde edilen sonuçlara göre güven endeksinde Ocak ayı ile karşılaştırıldığında artış oldu.

Tüketici güven endeksi Şubat’ta bir önceki aya kıyasla yüzde 4,3 oranında artış göstererek 82,5 değerine ulaştı. Bu sayı, son iki yılın en yüksek seviyesi olarak kaydedildi.

Açıklanan verilerin büyük kısmının 6 Şubat’tan öncesini yansıtan deprem öncesi dönem olduğuna dikkat çekildi.

Ocak’ta ise aylık bazda yüzde 4,6 oranında artış göstererek 79,1 değerine çıkmıştı.

Ocak ayında 61,6 olan mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi yüzde 6,3 artışla Şubat’ta 65,5’e çıktı.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TÜİK

79,9 olan gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi yüzde 5,4 artışla 84,2 değerine, 82,7 olan gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi yüzde 3,8 artışla 85,8 değerine ulaştı.

Ocak ayında 92,2 açıklanan gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi yüzde 2,5 oranında artış göstererek 94,5 oldu. Endeks, geçen ay yüzde 0,4 ile sınırlı bir düşüş sergilemişti.

Haziran ayından bu yana artış gösteren tüketici güven endeksi, 100 eşik değerine yaklaştıkça tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum beklentilerinin iyileştiğini ortaya koyuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.