Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tüketici Güveni 2023’ün İlk Ayında Artış Gösterdi

TÜİK, bu yılın ilk tüketici güven endeksini açıkladı. Geçen yılın son ayında düşüş gösteren endeks, Ocak’ta belirgin bir artışa geçti.
Tüketici Güveni 2023’ün İlk Ayında Artış Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Haftanın ilk işlem gününde açıklanan ilk verilerden birisi tüketici güven endeksi oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile yürütülen anket sonuçlarına ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre tüketici güven endeksi, 2023’ün ilk ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 4,6 artış gösterdi. Bu artışın ardından 79,1’e yükseldi.

2022 Aralık ayında yüzde 1,3 düşüşle 75,6 değerinde gerçekleşmişti.

2023 Ocak verisine göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi, bir önceki aya kıyasla yüzde 7,4 artışla 57,4’ten 61,6’ya yükseldi. Aralık’ta yüzde 1,5 azalmıştı.

Kaynak: TÜİK

Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi yüzde 6 artışın ardından 79,9 değerine ulaştı. Geçen ay yüzde 0,6 puan azalarak 75,4’e inmişti.

Gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi yüzde 7 artışla 77,3’ten 82,7’ye çıktı. Aralık’ta yüzde 4’lük bir düşüş kaydedilmişti.

Ocak’ta gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapacağını düşünen tüketicilerin sayısında ise yüzde 0,4 gibi hafif bir düşüş oldu. Aralık’ta 92,6 olan endeks, Ocak’ta 92,2 değerine geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu