Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2022’nin Son Tüketici Güven Endeksi Açıklandı

TÜİK, tüketicinin mevcut maddi durum ve gelecek döneme dair beklentileri gibi durumlarını ortaya koyan kritik veriyi açıkladı.
2022’nin Son Tüketici Güven Endeksi Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık ayına ait tüketici güven endeksi verilerini yayımladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile yürütülen anket sonuçlarına göre tüketici güven endeksi Aralık’ta bir önceki aya kıyasla yüzde 1,3 oranında azalarak, 75,6’ya geriledi.

Endeks Kasım’da 76,6 ile son bir yılın en yüksek seviyesine çıkmıştı.

Alt kalemleri olan mevcut dönemde hanenin maddi durum beklentisi, gelecek 12 aylık dönem için hanenin maddi durum ve genel ekonomik durum beklentisi ile dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi olmak üzere hepsinde düşüş gerçekleşti.

En Büyük Düşüş Genel Ekonomik Durum Beklentisinde

En Büyük Düşüş Genel Ekonomik Durum Beklentisinde
Kaynak: TÜİK

Kasım ayında mevcut dönemde hanenin maddi durum beklentisi 58,3 değerindeydi. Aralık’ta yüzde 1,5 oranında azalarak 57,4’e geriledi. Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi yüzde 0,6’lık düşüşün ardından 75,8’den 75,4’e indi.

Alt endeksler bazında en fazla düşüş gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisinde oldu. Endeks yüzde 4 oranında azalarak 80,3’ten 77,3’e geriledi.

GCM Yatırım Banner

Kasm ayında gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi 92,6 puandı. Aralık’ta bunun üzerinden yüzde 0,7’lik düşüş olmasıyla birlikte 91,9’a indi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.