Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Açıkladı: Tüketicinin Güveni Artmaya Devam Ediyor

TÜİK tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan güven endeksi sonuçlarını açıkladı. Ekim’deki iyimser tablo devam etti mi?
TÜİK Açıkladı: Tüketicinin Güveni Artmaya Devam Ediyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu ayın tüketici güven endeksi verilerini açıkladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen çalışmaya göre mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Kasım 2022 döneminde bir önceki aya kıyasla yüzde 0,6 oranında artış göstererek 76,6 değerine ulaştı.

Endeks Ekim ayında 76,2 ile yılın en yüksek seviyesine çıkmıştı. Böylelikle buıgün açıklanan veri 2022 yılının en yüksek değerinin değişmesini sağladı.

Söz konusu dönemde mevcut hanenin maddi durum endeksi aylık bazda yüzde 1,5 artarak 57,5’ten 58,3’e yükseldi.

Ekim ayında 76,2 olan gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi endeksi yüzde 0,5 oranında düşüş göstererek 75,8’e geriledi.

Tüketici Güveni Artıyor
Kaynak: TÜİK

Gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 3,4’lük artışın ardından 80,5 değerine yükseldi. Ekim ayında yüzde 5,3 ile daha büyük bir artış yapıp 77,9 değerinde kaydedilmişti.

GCM Yatırım Banner

Gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksinde de düşüş oldu.

Bir önceki ay ile karşılaştırıldığında yüzde 1,2 azalan endeksi 93,1’den 91,9’a geriledi.

Tüketici güven endeksi Haziran ayında 67,6’dan 63,4’e gerilemişti. Bu dönemden sonra kademeli bir yükseliş göstererek yılın en yükseğine çıktı.

Temmuzda 68, Ağustos ayında 72,2, Eylül’de ise 72,4 değerinde gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.