Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüketici Güveni 2 Aylık Artışının Ardından Mart’ta Düştü

TÜİK, yurt içinin önemli verileri arasında yer alan tüketici güven endeksinin art arda 2 aylık yükselişi Mart ayında tersine döndü. Raporun detayları haberde;
Tüketici Güveni 2 Aylık Artışının Ardından Mart’ta Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün Mart ayına ilişkin tüketici güven endeksi verileri paylaşıldı. Paylaşılan veriler, TÜİK’in Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) iş birliği ile tüketiciler üzerinde yapılan anketten elde edilen sonuçlara göre raporlanıyor.

Haftanın önemli verileri arasında yer alan tüketici güven endeksi Mart ayında, bir önceki ay ile kıyaslandığında yüzde 2,9 azalarak 80,1 değerine geriledi.

TÜİK tarafından geçen ay açıklanan Şubat raporunda tüketici güven endeksi bir önceki aya göre yüzde 4,3 artarak 82,5 değerini almıştı. Endeks, son iki yılın en yüksek seviyesi olarak kaydedilmişti.

Tüketiciler Gelecek 12 Aylık Dönem için Karamsar

TÜİK ile TCMB’nin iş birliğiyle yapılan aylık tüketici eğilim anketi ile tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum beklentileri değerlendirildi. Böylece tüketicinin gelecek dönem beklentileri, harcama ve tasarruf eğilimleri ölçüldü.

Raporda, hanenin maddi durum beklentisi gelecek 12 aylık dönemde Şubat ayında 84,2 değerindeyken Mart’ta yüzde 5,5 azalarak 79,6’ya geriledi.

GCM Yatırım Banner

Hanenin mevcut dönemdeki beklentileri Şubat ayındaki 65,5 değerinden yüzde 0,8’lik artışla Mart ayında 66 seviyesine çıktı.

Genel ekonomik durumun gelecek 12 aylık dönem için beklentisi ise 85,8’den Mart ayında yüzde 3,3 düşerek 83 değerini aldı.

Tüketici Güven Endeksi Mart Ayı Değişim Oranları
KAYNAK: TÜİK

Gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim malları harcaması Şubat’taki 94,5 değerinden yüzde 2,7 düşüş kaydederek Mart ayında 92 seviyesine geriledi.

Anket sonuçlarına göre tüketici güven endeksinin 100 eşik değerinin altında olması tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum beklentilerinin negatif olduğunu gösteriyor.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat tarihli depremlerin de anket sonuçlarını etkilediği ve endekste düşüş yaşattığı öngörülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.