Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enflasyondaki Hızlı Yükseliş Tüketicinin Güvenini Düşürüyor

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi döviz kurlarındaki artış ve enflasyondaki yükselişe bağlı olarak Temmuz’da geriledi.
Enflasyondaki Hızlı Yükseliş Tüketicinin Güvenini Düşürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bloomberg HT tüketici güven ön endeksi Temmuz verileri açıklandı. Ön endekse göre tüketici güveni Temmuz’da, bir önceki ayın nihai endeksine göre yüzde 13,42 azalarak 53,27’ye geriledi.

Tüketici güven endeksi, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan son verilere göre Temmuz 2023 döneminde yüzde 5,9 azalarak 80,1 değerini aldı.

Bloomberg HT tüketici güven ön endeksinin detayları incelendiğinde hem mevcut durum algısında hem de geleceğe ilişkin beklentilerde düşüş olduğu görüldü.

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Sert Geriledi

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Bloomberg HT

Haziran ayında başlayan düşüşün devam ettiği belirtilirken, döviz kurlarındaki artış ve buna bağlı olarak enflasyonda meydana gelen hızlı yükselişin tüketici güveninde zayıflığa yol açtığı belirtildi.

Söz konusu nedenlerle aylık bazda yüzde 13,42 oranında bir gerileme kaydedildi. Benzin ve motorin fiyatlarında yaşanan güçlü artışlar, tüketici güveninin azalmasında en büyük katkıyı sundu. Bu kapsamda tüketici beklenti ön endeksi, bir önceki aya göre yüzde 15,22 azaldı ve 58,90 oldu.

GCM Yatırım Banner

Dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçen tüketim eğilim ön endeksi de aylık bazda yüzde 1,69 oranında azalarak 56,17’ye indi.

Yapılan çalışma neticesinde, tüketici güveninde düşüş olsa bile sene başından bu yana yüksek olmasının iç talepteki zayıflamanın sınırlı olabileceğinin işareti olduğu yorumu yapıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın