Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Enflasyondaki Hızlı Yükseliş Tüketicinin Güvenini Düşürüyor

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi döviz kurlarındaki artış ve enflasyondaki yükselişe bağlı olarak Temmuz’da geriledi.
Enflasyondaki Hızlı Yükseliş Tüketicinin Güvenini Düşürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bloomberg HT tüketici güven ön endeksi Temmuz verileri açıklandı. Ön endekse göre tüketici güveni Temmuz’da, bir önceki ayın nihai endeksine göre yüzde 13,42 azalarak 53,27’ye geriledi.

Tüketici güven endeksi, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan son verilere göre Temmuz 2023 döneminde yüzde 5,9 azalarak 80,1 değerini aldı.

Bloomberg HT tüketici güven ön endeksinin detayları incelendiğinde hem mevcut durum algısında hem de geleceğe ilişkin beklentilerde düşüş olduğu görüldü.

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Sert Geriledi

Bloomberg Tuketici On Guven Endeksi
Kaynak: Bloomberg HT

Haziran ayında başlayan düşüşün devam ettiği belirtilirken, döviz kurlarındaki artış ve buna bağlı olarak enflasyonda meydana gelen hızlı yükselişin tüketici güveninde zayıflığa yol açtığı belirtildi.

Söz konusu nedenlerle aylık bazda yüzde 13,42 oranında bir gerileme kaydedildi. Benzin ve motorin fiyatlarında yaşanan güçlü artışlar, tüketici güveninin azalmasında en büyük katkıyı sundu. Bu kapsamda tüketici beklenti ön endeksi, bir önceki aya göre yüzde 15,22 azaldı ve 58,90 oldu.

Dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçen tüketim eğilim ön endeksi de aylık bazda yüzde 1,69 oranında azalarak 56,17’ye indi.

Yapılan çalışma neticesinde, tüketici güveninde düşüş olsa bile sene başından bu yana yüksek olmasının iç talepteki zayıflamanın sınırlı olabileceğinin işareti olduğu yorumu yapıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu