Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Ekonomisi Güvenli Bir Tablo Çizdi

TÜİK’in aylık olarak Türkiye’nin ekonomisine ilişkin tüketici ve üreticilerin beklentilerini gösteren ekonomik güven endeksi Ekim ayı raporu açıklandı. Detaylar haberde;
Türkiye Ekonomisi Güvenli Bir Tablo Çizdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından aylık olarak yayımlanan Ekim 2023 dönemine ilişkin ekonomik güven endeksi raporu açıklandı. Eylül’de aylık bazda yüzde 1,3’lük yükselişle 95,4 değerine ulaşan endeks, Ekim’de de artış seyrini korudu.

Hizmet, reel kesim, perakende ticaret ve inşaat sektörlerindeki tüketicilerin ekonomiye ilişkin beklentilerini gösteren ekonomik güven endeksi, Ekim’de aylık bazda yüzde 1,2 oranında artarak 96,5 değerini aldı.

Tüketicinin ekonomiye ilişkin güvenini ortaya koyan endekste 100 seviyesi eşik değer olarak kabul ediliyor. Endeks, 100 olan eşik değerinin altındaysa genel ekonomiye ilişkin kötümserliği üzerindeyse ise iyimserliği simgeliyor.

Ekonomik Güven Endeksi Ekim Ayı Raporu
Kaynak: TÜİK

Art arda 2 aylık yükselişin ardından eşik değerinin altında kalmaya devam eden endeksin, aylık değişim oranları da paylaşıldı.

Ekim ayı raporuna göre tüketici güven endeksi Eylül’deki 71,5 seviyesinden yüzde 4,4’lük artış kaydederek 74,6’ya yükseldi.

GCM Yatırım Banner

İmalat sanayi reel kesim güven endeksi Ekim’de aylık bazda yüzde 0,2 yükselerek 105,3 değerini aldı. Hizmet sektörü güven endeksi bir önceki aya göre 0,5 oranında artarak 113,6’ya çıktı.

TÜİK’in Ekim ayı raporuna göre perakende ticaret sektörü güven endeksi ise yüzde 3,3 oranında azalarak 113,9 değerine geriledi. İnşaat sektörü güven endeksi yüzde 0,9 oranında artarak 89,1 değerine ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.