Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Eylül Ayında Ekonomiye Güven Toparlandı

Türkiye ekonomisine dair beklentileri ortaya koyan ekonomik güven endeksi Haziran ayında başlattığı düşüş ivmesini Eylül ayında durdurdu.
Eylül Ayında Ekonomiye Güven Toparlandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül 2023 dönemine ilişkin ekonomik güven endeksi verilerini açıkladı. Mayıs ayında seçim belirsizliğine rağmen artışı sürdüren endeks, sandıklar kapandıktan sonraki ayda başlattığı düşüşü devam ettirmedi.

Hizmet, reel kesim, perakende ticaret ve inşaat sektörlerindeki tüketicilerin ekonomiye dair beklentilerini ortaya koyan ekonomik güven endeksi Eylül ayında önceki aya göre yüzde 1,3’lük ılımlı yükselişle 95,4 değerine geldi.

Yılın dokuzuncu ayında da endekste eşik değerinin üzerine çıkılamadı. 100 olan eşik değerinin altında gelen veriler genel ekonomiye dair kötümserliği; 100’ün üzerindekiler ise iyimserliği simgeliyor.

Ekonomik güven endeksi Ağustos ayında aşağı yönlü hareketini sürdürmüş, aylık bazda yüzde 5,2’lik çarpıcı düşüşle 94,1 değerine inmişti.

Eylül Ekonomiye Güven
Kaynak: TÜİK

Ağustos ayıyla kıyaslandığında Eylül ayında tüketici güven endeksi yüzde 5,1 artarak 71,5 değerini aldı.

GCM Yatırım Banner

Reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi yüzde 0,5’lik sınırlı artışla 105,1 değerinde kayda geçti.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 3,0 yükselerek 117,7 değerinde, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 1,0 artarak 88,3 değerinde kaydedildi.

Hizmet sektörü güven endeksi ise yüzde 2,0 oranında düşerek 113,0 değerine geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın