Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomiye Güvende Ağustos’ta Toparlanma Görülmedi

Türkiye ekonomisindeki beklentileri ortaya koyan ekonomik güven endeksinde oklar Ağustos ayında da aşağıyı gösterdi. Detaylar haberde…
Ekonomiye Güvende Ağustos’ta Toparlanma Görülmedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos 2023 dönemine ilişkin ekonomik güven endeksi verilerini paylaştı. Mayıs ayında seçim belirsizliğine rağmen artışı sürdüren endekste ekonomi kadrolarına rasyonel isimlerin getirilmesine rağmen başlayan düşüş son verilerde de sürdü.

Hizmet, reel kesim, perakende ticaret ve inşaat sektörlerindeki tüketicilerin ekonomiye dair beklentilerini baz alan ekonomik güven endeksi Ağustos 2023 döneminde önceki aya göre yüzde 5,2 düşüşle 94,1 değerine geriledi.

Böylece yılın sekizinci ayında da endekste eşik değeri aşılamadı. 100 olan eşik değerinden düşük gelen veriler genel ekonomiye dair kötümserliğe; 100’ün üzerindekiler ise iyimserliğe işaret ediyor.

Ekonomik güven endeksi Temmuz ayında azalmaya devam etmiş, bir önceki aya kıyasla yüzde 1,8 düşüşle 99,3 değerine çekilmişti.

TÜİK Ağustos Ekonomik Güven Endeksi
Kaynak: TÜİK

TÜİK verilerine göre Ağustos ayında tüketici güven endeksi bir önceki aya göre yüzde 15,1 azalarak 68,0 değerini aldı.

GCM Yatırım Banner

Reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi yüzde 0,3’lük cılız bir düşüşle 104,6 değerinde kayda geçti.

Hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,7 oranında düşüş yaşayarak 115,3 değerine çekildi.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0,4 düşüşle 114,3 değerini, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 0,7 azalışla 87,4 değerini aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın