Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomiye Olan Güven Temmuz’da Azalmaya Devam Etti

Reel kesim, hizmet sektörü, perakende ticaret olmak üzere farklı kalemlerin toplamından oluşan ekonomik güven endeksi açıklandı.
Ekonomiye Olan Güven Temmuz’da Azalmaya Devam Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Haftanın son işlem gününde, yurt içinde iki önemli ekonomik veriyi karşılıyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dış ticaret istatistikleri ile ekonomik güven endeksini açıkladı. Ekonomik güven endeksi Temmuz 2023 döneminde, bir önceki aya kıyasla yüzde 1,8 oranında azalarak 99,3 değerine indi.

Endeks Haziran’da yüzde 2,5 oranında düşüş göstererek 101,1 değerine gerilemişti.

Temmuz ayında tüketici güven endeksi yüzde 5,9 azalarak 80,1’e, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi yüzde 0,8 oranında azalarak 104,9’a, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0,6 oranında azalarak 117,3’e, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 2,6 oranında azalarak 114,7’ye ve inşaat sektörü güven endeksi yüzde 0,9 oranında azalarak 88,1 değerine geriledi.

Tüketici güven endeksini etkileyen parametrelerden hanenin maddi durum beklentisi gelecek 12 aylık dönemde 85,8’den 79,2’ye, hanenin mevcut dönemdeki beklentileri 69,1’den 64,5’e, genel ekonomik durumun gelecek 12 aylık dönem için beklentisi ise 92,7’den 82,2’ye geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu