Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Amerikan Devinden Dolara Karşı Tavsiye: TL’yi Değerlendirin

Amerika merkezli banka Citi stratejistlerinin yeni önerisi, Türk lirasıyla ilgili yatırım planlarını gözden geçirmeye çağırıyor. Detaylar haberin içerisinde;
Amerikan Devinden Dolara Karşı Tavsiye: TL’yi Değerlendirin
HABER GİRİŞ

Citi stratejistlerinin son önerisi, Türk lirasıyla ilgili yatırım planlarını yeniden düşünmeye sevk ediyor. Stratejitler yatırımcılar için gelecek aylarda sermaye akışının olası bir azalışıyla birlikte 6 aylık forward işlemleri üzerinden dolar karşısında Türk lirasında uzun pozisyon almayı öneriyor.

Aralarında Luis Costa’nın da bulunduğu Citi ekibin söz konusu önerisi, seçim belirsizliğinin bittiği dönemde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) iç para politikasını daha fazla sıkılaştırma eğiliminde olduğunu göz önünde bulunduruyor.

Analister, TCMB’nin temkinli duruşunu koruyarak iç para koşullarını sıkılaştırma yolunda mücadele etmeye hazır olduğuna işaret etti.

Bu çabaların bir parçası olarak, yerel para akışını döviz mevduatlarından uzaklaştırmak için adım atılacağı da vurgulandı.

Ancak bu stratejiyi uygulamanın riskleri de beraberinde getirdiğine işaret edilerek, TCMB’nin politika duruşunun ani bir değişiklikle güvercin bir hal alabileceğine dikkat çekildi. Citi raporunda, “Hedef: + yüzde 5, Zarar kes: – yüzde 2,5” görüşüne yer verdi.

GCM Yatırım Banner

Önerilen stratejinin ayrıntılarına bakıldığında, hedefin yüzde 5 getiri olduğu ve zarar kesin yüzde 2,5 olduğu belirtiliyor.

Diğer bir taraftan Merkez Bankası’nın politika faizlerini doğrudan artırmak yerine makro ihtiyati tedbirlere odaklanabileceği öngörüldü.

Ancak tüketici enflasyonunun Mayıs/Haziran aylarında zirve yapabileceği ve bu durumun daha fazla faiz artışı ihtimalini artırabileceğine dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.