Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’ye Dev Yatırım Atağı! 6,3 Milyar Dolarlık Destek Yolda

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıklamasına göre İKB Grubu, Türkiye'nin ekonomik kalkınmasına önemli bir katkı sağlayacak dev bir finansman atağına hazırlanıyor. İşte detaylar;
Türkiye’ye Dev Yatırım Atağı! 6,3 Milyar Dolarlık Destek Yolda
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İslam Kalkınma Bankası (İKB) Grubunun, Türkiye’deki projelere önemli bir finansman sağlayacağını duyurdu. Riyad’da gerçekleşen “Yıllık Toplantılar” kapsamında, İKB Grubunun 2024-2026 dönemini düzenleyen Ülke Stratejisi’nin kabul edildiğini açıkladı.

Bakan Şimşek, söz konusu strateji kapsamında Türkiye’ye 6,3 milyar dolarlık finansmanın öngörüldüğüne işaret etti. Uygulamada olan ekonomi programı sayesinde Türkiye’ye yönelik dış kaynak akışının devam ettiğini kaydetti.

İKB’nin Türkiye’nin kalkınma öncelikleriyle uyumlu bir şekilde ulaşım, sağlık, eğitim, tarım, enerji gibi çeşitli sektörlerde faaliyet göstereceğini belirtti.

Türkiye’nin yanı sıra İKB’nin birçok kuruluşu da kapsadığını ifade ederek sağlanacak finansmanın İKB, Uluslararası Ticaret Finansmanı İslami Kurumu (ITFC), Özel Sektörün Geliştirilmesi İslami Kurumu (ICD) ve İslam Ülkeleri Arası İhracat ve Yatırım Sigortası Kurumu (ICIEC) tarafından karşılanacağı belirtildi.

6,3 milyar dolarlık tutarın 2 milyar dolarının İKB’den, 900 milyon dolarının ITFC’den, 300 milyon dolarının ICD’den ve 3,1 milyar dolarının ICIEC’ten sağlanacağı öngörüldü.

GCM Yatırım Banner

İKB’nin Türkiye’ye daha önce de önemli miktarda finansman sağladığını ve ülkenin bu destek sayesinde ekonomik projelerini hayata geçirdiğini vurguladı.

Şimşek açıklamasında, Türkiye’nin bankadan uygun koşullu kredi kullanan ülkeler arasında 4’üncü sırada bulunduğunu kaydetti. 2021-2023 döneminde de İKB Grubu tarafından ülkeye yönelik yaklaşık 800 milyon dolarlık finansmanın onaylandığını anımsattı.

Dünya Bankası’nın Türkiye’ye olan ekonomik desteğini artırmasının ardından, İKB’nin de Türkiye’nin ekonomi programına olan güveni ve desteğinin arttığına işaret etti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın