Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Anlaşmalı Fiyat Tekeli Kırılıyor! Hükümet Harekete Geçti

Fahiş fiyatlarla mücadele kapsamında sunulan yasa teklifine kritik bir düzenlemenin daha eklenerek anlaşmalı fiyat tekeline son verileceği ileri sürüldü. İşte detaylar;
Anlaşmalı Fiyat Tekeli Kırılıyor! Hükümet Harekete Geçti
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyonun etkisiyle halk fiyat artışlarının altında her gün eriyen maaşlarıyla yaşam mücadelesi veriyor. Fahiş fiyat artışları ve enflasyonla mücadele kapsamında yeni düzenlemeler geliştiriliyor. Adalet ve kalkınma Partisi (AKP) fahiş fiyatlarla mücadele kapsamında yeni bir düzenleme talep etti.

Bu doğrultuda Sabah gazetesinin haberine göre fahiş fiyat artışlarının önemli sebeplerinden biri olan “birkaç firmanın bir araya gelerek ortak fiyat belirlemesi ve tekel oluşturması” konusunda düzenlemeler içerecek bir madde üzerinde çalışmalar başlatıldı.

AKP yetkilileri, ortak fiyat belirleme uygulamalarının fiyat artışlarına destek olduğunu öngördü. Bu durumun sorunun bir parçası olduğunu ifade eden parti kurmayları, gereken tedbirlerin alınmaması halinde sorunun çözüme kavuşturulamayacağını vurguladı.

Yapılan açıklamalara göre yeni düzenleme ile Rekabet Kurulu’nun inceleme ve soruşturmalarını hızlandırması ve müdahale edip sonuç almasını sağlayacak bir model üzerinde çalışmalar başlatıldı.

Bu kapsamda denetim ve raporlama süreçleri ile ihtar sürelerinin kısaltılacağı belirtilirken, soruşturma süreçlerini hızlandırmak için ön rapor yönteminin de devreye sokulacağı ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Ön rapor yöntemi sayesinde, soruşturma başladığında kuvvetli suç şüphesi bulunan durumlarda hızlı bir şekilde ön rapor hazırlanacak. Bu rapora dayanarak firmalar hakkında gerekli tedbirler alınarak yaptırımlar uygulanacak. Bu adımların caydırıcı bir etki yaratacağı öngörülüyor.

Yapılan düzenlemelerin sadece gıda sektörünü değil, çimento, mobilya gibi farklı sektörleri de kapsayacağına işaret edildi. Bu yeni modelin geniş bir yelpazede uygulanacağı vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın